Důvěřuj, ale i prověřuj. Motto, které ve světě současného byznysu platí dvojnásob. Klíčovým pomocníkem při ověřování bonity a důvěryhodnosti obchodních partnerů jsou ekonomické obchodní informace dostupné z veřejných zdrojů a aplikace, jako je cribis.cz. Tyto zdroje integrují data o subjektu do přehledných zpráv tak, abyste si mohli solidnost partnera snadno prověřit a pohlídat. Jaké informace vlastně tyto aplikace vyhodnocují a jak byste je měli vyhodnocovat při vašem rozhodování?

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Co můžete snadno zjistit sami?

Pokud se do prověřování partnerů chcete pustit sami, "manuálně", měli byste nahlédnout do odpovídajících otevřených zdrojů na internetu, jako jsou obchodní a živnostenský rejstřík.

V těchto zdrojích zjistíte některé potřebné informace, jež odrážejí aktuální skutečnost a stav firmy. Pokud ale chcete jít hlouběji do historie a co nejjednodušeji vyhodnotit vazby mezi podnikatelskými subjekty, s rychlým prověřením na několika portálech si nevystačíte. Navíc, čím kompletnější obrázek budete chtít mít, a tedy čím více zdrojů bude potřeba vyhodnotit, tím více bude narůstat objem cenného času, který takovým "průzkumem" strávíte.

Co je lepší přenechat profesionálům?

Stejně jako jsme si u spousty dalších procesů v osobním i pracovním životě zvykli spoléhat se na technické prostředky a profesionální služby, i v tomto případě nám mohou významně pomoci. A to jednak co se týče rychlého prohledání desítek veřejných zdrojů, tak i vyhodnocení těchto údajů směrem do historie a jejich vzájemného propojení. 

Příklad z praxe

Příklad, který jasně vypovídá o tom, jak je nutné sledovat najednou informace z několika zdrojů včetně historických událostí.

Dlouhodobě slodujeme jednu společnost, která podala šikanózní návrh na konkurz na jednu poměrně velkou společnost ve středních Čechách. Firma, která návrh na konkurz podala, neměla v daném okamžiku žádného majitele (v tomto případě bylo v obchodním rejstříku uvedeno IČ této společnosti, tj. jako by vlastnila sama sebe).

Jediná aktuálně zapsaná osoba v obchodním rejstříku byl jednatel, který ale měl adresu na městském úřadě (tato skutečnost se zjistí pouze po propojení s databází obcí a jejich adres). Nakonec nebylo možné dohledat žádnou odpovědnou osobu ani na adrese sídla – ta byla fiktivní (jednoduše je možné podezřelou adresu zjistit přímo proklikem do street view z aplikace).

Samotná firma, přestože neměla žádného vlastníka, měla podíl v další společnosti, a to společně se svým jednatelem – bývalým vlastníkem.

Záznam starý dva roky ukazuje zatím na zdravou společnost, která sama o sobě nemá žádné negativní záznamy. Dnes už je i u této společnosti exekuce na obchodní podíl. Ve skupině figuruje ještě jedna osoba, která má rovněž adresu na obecním úřadě a i ona za sebou zanechává společnosti s exekucí nebo v insolvenci.

Je naprosto zřejmé, že obchodovat se společnostmi, které se pohybují v blízkosti této skupiny, může jen hazardér.

Právě vazby mezi podnikatelskými subjekty a manažery, vztahy mezi osobami ve vedení a jejich propojení jsou mezi ekonomickými informacemi tím, co má v praxi pro podnikání největší význam. Kdo takové informace má, dozví se třeba, že firma, která zvítězila ve výběrovém řízení na zakázku města, má spojení na jeho zastupitele, kteří jsou běžně dohledatelní ve veřejných zdrojích. 

Klíčovou stránkou věci je samozřejmě včasné odhalení varovných informací a nestandardních skutečností. Specializované databáze firem za vás provedou rychle potřebnou analýzu a propojí všechna data, která byste velmi pracně sami prověřovali.

Systémy pro zobrazování obchodních a personálních vazeb byly původně tvořeny zejména pro finanční instituce, jako jsou banky a leasingové a factoringové společnosti. Dalo by se říci, že právě ony jako první začaly tímto způsobem využívat důležité informace o platební morálce firem, tedy jejich klientů. Nastavily tak vysoký standard těchto služeb dnes dostupných jakémukoli zodpovědnému podnikateli či manažerovi prakticky ve všech oborech.

Funkce aplikací a jejich postupné napojování na další a další zdroje zároveň se stále pokročilejšími funkcemi, jako jsou například systémy varování, však umožnily mnohem širší využití. 

Hledání skutečného majitele

Zůstaňme ještě u finančních institucí a podívejme se na první praktický příklad využití informačního systému Cribis. Užitečným je nástroj například pro banky, které jako součást přidělování úvěrů mají povinnost zjišťovat a reportovat skutečného majitele subjektu. Nejen banky ale potřebují znát skutečné majitele společností.

Obecně je majitelem nejčastěji fyzická osoba, případně obec nebo stát. Hlavní překážkou v této mnohdy obtížně řešitelné situaci jsou většinou akciové společnosti s akciemi na majitele nebo společnosti, jejichž majetkové vazby končí v zahraničí. V ostatních případech je důležité nezastavit se při hledání u první majetkové úrovně vztahů, ale jít dále v aplikaci Cribis až do hlubší úrovně. Lze se tak dostat až na úroveň, kde se zobrazí fyzická osoba, která je skutečným majitelem společnosti. 

V případě, že tyto vazby vedou do zahraničních společností, je namístě vzít v úvahu případný výskyt dalších rizikových indikátorů a možnost, zda anonymita a nemožnost vysledovat vlastnické vazby společnosti nebyly úmyslné. 

Banky tuto skutečnost v praxi většinou řeší formou čestného prohlášení žadatele o úvěr. Pro vás jako obchodního partnera může mít spolupráce s takovým subjektem přímý dopad na podnikání, a vyplatí se proto nespokojit se pouze s čestným prohlášením. V takových případech platí již zmíněné heslo "důvěřuj, ale prověřuj".

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se