Výrobu části vojenských nákladních letounů Embraer KC-390 v Česku podpořila milionovým úvěrem Česká exportní banka. Ta na největší program Aera Vodochody dala více než půl miliardy korun. 

Česká společnost odeslala brazilské firmě Embraer už v březnu první část trupu letounu. Ty se kompletují a částečně vyrábějí právě v Brazílii. Jejich reálná podoba byla poprvé představena veřejnosti v říjnu, první vzlet je v plánu do konce letošního roku.

Předpokládané tržby Aera z programu přesáhnou 5,5 miliardy korun v průběhu prvních šesti let. Při úterním podpisu memoranda o spolupráci mezi Aerem a ČEB to řekl prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek.

Celkové náklady na projekt pro Aero Vodochody představují 1,3 miliardy korun. Vzniknout by mělo více než 250 pracovních míst. "Bez státní podpory se letecké programy v dnešní době dělat nedají, proto jsme za podporu České exportní banky rádi. Bez ní bychom mohli dělat přibližně pětinu projektů," uvedl Šimek.

Embraer KC-390 je největší vojenský letecký program s českou účastí. Pro letoun Aero vyrábí kromě zadní části trupu i náběžnou hranu křídla, nákladní rampy a kabinové dveře. Celková doba výroby letounu se předpokládá 20 a více let, v plánu jsou stovky vyrobených kusů.

Aero uzavřelo s brazilským Embraerem smlouvu na výrobu strukturálních částí pro letoun KC-390 v roce 2011. Embraer KC-390 je nový vojenský víceúčelový dopravní letoun střední velikosti určený pro přepravu nákladu i lidí. Projekt iniciovaly brazilské vzdušné síly, respektive ministerstvo obrany, a vývoj letounu je v souladu s požadavky brazilského letectva. Do provozu by měl letoun vstoupit v roce 2016.

Prostřednictvím České exportní banky stát podporuje vývoz. Stát je také jejím vlastníkem. Vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Banka přispívá i k celkové konkurenceschopnosti České republiky.