Problémy tuzemských záložen v uplynulých letech souvisí s celosvětovou finanční krizí a s navýšením ručení za vklady klientů na 100 procent. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer v rámci diskuse o krachu Metropolitního spořitelního družstva.
"Ten problém se vyhrotil, když záložny začaly shromažďovat peníze mnohem rychleji, než čekaly, a poskytovaly úroky, na které nebyly schopny vydělat. To se dělo v letech 2010 a 2011. Považovali jsme za chybné, že vkladatelé přestali dbát o rizikovost těch institucí, do kterých peníze vkládali," uvedl Singer.
Zároveň upozornil, že problém slabých družstevních záložen se zhoršil tím, že pojištění jejich vkladů se zvýšilo na 100 procent vkladů s limitem 100 000 eur. K tomu došlo v celé EU, bylo to jedna z reakcí na krizi.
Metropolitní spořitelní družstvo poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna asi o týden dřív.
Protikorupční policie obvinila 17 lidí ze zpronevěry a praní špinavých peněz v družstvu. Škoda údajně přesahuje miliardu korun, orgány zajistily tři miliardy korun. Vrchní státní zastupitelství očekává, že kauzu uzavře v příštím roce.
Celá kauza podle spisu spočívá v tom, že firmy vlastněné například bezdomovci požádaly MSD o stomilionový úvěr a jako zástavu nabídly pozemek, který ale měl ve skutečnosti jen zlomek uváděné hodnoty. Část takto z MSD získaných peněz odtékala na účty do Asie, část posloužila nastrčeným firmám na splátky úroků a nákup dalších polí pro získání nových úvěrů.
Singer upozornil, že v případě MSD se ukázalo, že systém dozoru funguje dobře a dostal se do stavu, kdy je schopen zabránit škodám, které by byly nad možnosti Fondu pojištění vkladů. Podezřelé transakce v MSD totiž byly centrální bankou a Finančním analytickým útvarem MF odhaleny, a tím se celý proces vyšetřování spustil.
Úplně zabránit takové kriminální činnosti ovšem podle Singera nejde. "Přímému zločinu většinou dohled nezabrání. Ten je od toho, aby zachytil nekompetenci, ale nechytne nikdy v zárodcích podobné jevy," uvedl guvernér.
Centrální banka například letos odebrala licenci i další záložně, a to WPB Capital. Ta od loňského května nesměla na základě předběžného opatření centrální banky přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.
Záložna mimo jiné obcházela limity angažovanosti, a to prostřednictvím nákupu cenných papírů, což jí zákon zakazuje. Rovněž poskytovala úvěry účelově založeným společnostem.
Singer dále uvedl, že centrální banka nesouhlasí s argumentací Senátu, který změnil některé úpravy vládního návrhu novely zákona o družstevních záložnách. Senát na konci října navrhl snížit omezení roční bilanční sumy družstevních záložen z vládou navrhovaných pěti miliard na čtyři miliardy korun.
To je totiž podle Singera kosmetická úprava. "Dlouhodobě se to dá obcházet tak, že se bude zakládat více těchto institucí," upozornil.
Základním pilířem zákona je podle Singera postupné zavádění principu limitu vkladu na jednoho člena v poměru k jeho družstevnímu podílu. "To umožní vrátit zpět myšlenky, na kterých záložny v Evropě fungují. Záložny jsou sdružení lidí, kteří mají zájem na fungování instituce, a ne anonymní banky," uvedl.
Senátoři také navrhli odložit účinnost ustanovení, podle něhož by se na členský podíl v záložnách ve výši deseti procent vkladu nevztahovalo pojištění. Cílem vládní novely je zpřísnit podmínky pro podnikání družstevních záložen. Norma kromě omezení roční bilanční sumy zavede zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist