Aktuálně má v České republice živnostenský list více než 2 miliony osob, z toho 65 procent mužů a 35 procent žen. Podíl žen mezi živnostníky ale v posledních letech roste. Aktuálně je 40 procent nových živnostenských oprávnění vydáno právě jim. Informace vyplývají z další genderové studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. 

"Tyto statistiky zkresluje vývoj v 90. letech, kdy si živnostenské oprávnění zřizovali především muži. V posledních čtyřech letech ale podíl žen na nově vydaných živnostenských listech dosahuje stabilně kolem 40 procent," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Největší podíl žen mezi živnostníky je v Praze (36,9 procent), Moravskoslezském (36,2 procent) a Středočeském (35,1 procent) kraji, nejméně naopak na Vysočině (32,0 procent), Zlínském (32,6 procent) a Pardubickém (32,8 procent) kraji. 

Živnostenská oprávnění jsou v Česku nejčastěji vydávána v oblasti zprostředkování a obchodu. Muži – živnostníci – dále nejčastěji podnikají v oblasti stavebnictví, provozu restaurací, dopravy a opraven automobilů. Naopak ženy se zaměřují na činnosti související s péčí o tělo, provozem restaurací, službami v oblasti účetnictví a překladatelství.

 

"Můžeme potvrdit, že i naše společnost zaznamenává růstový trend v počtu aktivně podnikajících žen, přičemž některé z našich klientek se věnují i činnostem dříve vyhrazeným právě mužům – např. v oboru letecké techniky apod. Lze však říci, že se nejedná o nijak dramatický vývoj, nýbrž spíše právě o plynulé směřování k vyváženému stavu," dodává Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.