Největší tuzemské telekomunikační firmě O2 klesly ve třech čtvrtletích do září konsolidované výnosy o sedm procent na 33,1 miliardy korun. Provozní zisk OIBDA se snížil o 11 procent na 11,8 miliardy korun. O2 to ve středu oznámilo v reportingu výsledků. Na Slovensku společnost zvýšila výnosy o téměř čtyři procenta na 161 milionů eur.

Srovnání za toto období přibližně kopíruje fungování firmy pod dvěma různými majiteli. Zatímco loňské první tři kvartály ještě O2 patřilo španělské Telefónice, v listopadu loňského roku oznámila koupi majoritního podílu skupina PPF Petra Kellnera. Skupina nedávno oznámila vlastnictví 83 procent akcií společnosti.

V samotném třetím čtvrtletí firma utržila 11,3 miliardy korun. To znamená meziroční propad o 4,4 procenta. Provozní zisk OIBDA činil za tříměsíční období 4,22 miliardy korun, což je opět méně než minulý rok – dokonce o 13,7 procenta. 

"Meziroční poklesy výnosů a zisků provázejí firmu i nadále a značí, že z tohoto pohledu se v rukách nového majoritního vlastníka i přes jeho velkou snahu zatím až tak mnoho nezměnilo. Možná lze ale spekulovat, že je to o to větší motivace pro majoritního vlastníka směřovat k plnému vlastnictví společnosti, což by teoreticky mohla být zpráva dobrá pro zbývající menšinové akcionáře," okomentoval základní čísla Petr Hlinomaz z BH Securities.

Počet mobilních zákazníků se meziročně snížil o 0,4 procenta na 5,05 milionu. Počet tarifních klientů vzrostl o tři procenta na 3,28 milionu. Objem volání se díky neomezeným tarifům zvýšil o devět procent na 8,628 miliardy minut.

Zároveň ale umí nové O2 zřejmě zákazníky lépe monetizovat. Výrazně – o deset procent – totiž meziročně vzrostl průměrný měsíční výnos ze zákazníka. Ten aktuálně činí 320,6 koruny. Jedná se přitom o údaj, který poslední dobou, zejména za minulého vlastníka, spíše klesal.

Na Slovensku se počet zákazníků zvýšil o 11 procent na 1,64 milionu.

Nový majitel snižuje náklady. Na mzdách vyplatil o desetinu méně

Hospodářské výsledky jsou podle generálního ředitele Tomáše Budníka v souladu s očekáváním trhu. I ve třetím čtvrtletí společnost pokračovala v aktivitách vedoucích k zefektivnění a pružnějšímu rozhodování. Konsolidované provozní náklady klesly o téměř šest procent na 21,3 miliardy korun, mzdové náklady se snížily o desetinu.

"Díky zjednodušení firemní struktury jsme nyní schopni reagovat rychleji a efektivněji. Získali jsme větší volnost, která nám umožnila plně se koncentrovat na český a slovenský trh," uvedl Budník.

Konsolidované investice včetně nákupu licencí LTE dosáhly 6,4 miliardy korun. V září byl zahájen pilotní provoz sdílení 2G a 3G sítí se společností T-Mobile. Oběma operátorům přinese do budoucna významné úspory, které umožní další investice do provozovaných sítí a nabízených služeb. Do konce roku O2 plánuje pokrýt 93 procent obyvatel Česka vysokorychlostním mobilním internetem LTE a 3G.

Počet uživatelů internetu v mobilu se meziročně zvýšil o čtvrtinu a výnosy z mobilních datových služeb vzrostly o více než pětinu. Počet uživatelů televize O2 TV stoupl o pětinu na 178 tisíc a pevný internet xDSL od O2 využívalo 915 tisíc domácností.