Největší světová ocelárna ArcelorMittal již druhé čtvrtletí za sebou vykázala zisk, a to díky silnému výkonu jejích aktivit v oblasti výroby oceli, které překonaly i negativní dopad poklesu cen železné rudy na její těžební aktivity.

Firma, která mimo jiné vlastní přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava, současně potvrdila výhled zisku na celý letošní rok.

Společnost ve třetím čtvrtletí vydělala 22 milionů dolarů (493 milionů korun) ve srovnání se ztrátou 193 milionů dolarů loni. Proti předchozímu čtvrtletí se ale zisk snížil o 58 procent.

Očištěný provozní zisk EBITDA se zvýšil na 1,91 miliardy dolarů, loni to bylo 1,71 miliardy dolarů. A překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters čekali zisk 1,82 miliardy dolarů. Tržby stouply o 2,2 procenta na 20,1 miliardy dolarů.

Společnost potvrdila, že za celý letošní rok očekává zisk EBITDA více než sedm miliard dolarů. Snížila však svůj odhad globální spotřeby oceli kvůli zpomalení v Číně a kvůli prudkému poklesu v Brazílii a bývalých státech Sovětského svazu. Výrazně ale zvýšila odhad spotřeby ve Spojených státech, které spolu s Evropou mají na celkových dodávkách firmy zhruba dvoutřetinový podíl.

ArcelorMittal se na celosvětové výrobě oceli podílí asi šesti procenty. Firma je považována za širší ukazatel zdraví globálního zpracovatelského průmyslu.

Český podnik ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes sedm tisíc zaměstnanců. Roční kapacita výroby je tři miliony tun oceli. Asi polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist