Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zakáže za rok v celém podniku kouření. Jde o součást snahy firmy pečovat o zdraví svých zaměstnanců.

Kuřáci mají podle mluvčí firmy Barbory Černé Dvořákové do 1. září 2015 možnost absolvovat odvykací program a svého zlozvyku se zbavit.

Černá Dvořáková odhaduje, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. V budoucnu nebudou mít možnost zakouřit si v pracovní době ani z elektronické cigarety.

"Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku, do roka se staneme nekuřáckou společností," uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžerkar (v anglické transkripci Rajderkar).

Firma nabízí zaměstnancům odvykací kúru. Náklady na ni činí 8120 korun, přičemž 2500 korun by si musel zaplatit sám pracovník. Pokud by však po roce spirometrické vyšetření prokázalo, že je nekuřák, dostal by tuto částku od zaměstnavatele zpět.

"Součástí odvykací kúry je vstupní lékařské vyšetření, dvě kontrolní vyšetření, RTG plic, pulzní oxymetrie, spirometrie a šest balení přípravku, který je podle odborníků v současnosti nejefektivnějším na trhu v eliminaci abstinenčních příznaků," uvedla mluvčí.

Huť nabízela svým zaměstnancům odvykací kúru už dříve. Dosud ji absolvovalo 42 pracovníků.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.