Slovanský dům v centru Prahy má nové vlastníky. Nemovitost na nejdražší pražské ulici prodal její dosavadní vlastník, americká společnost Invesco Real Estate, skupině investorů s ruským kapitálem. Budova v ulici Na Příkopě nabízí celkem 22 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch. 

"Kupujícím byla investiční společnost FID Group ve spolupráci s ruskými investory," informovala v tiskové zprávě firma Invesco. Výše transakce nebyla zveřejněna, známé je však to, že Invesco za Slovanský dům v roce 2006 zaplatila 2,5 miliardy korun.

Invesco bude podle ředitele transakcí Tomáše Píchy "usilovat o další investice v regionu". "Věřím, že ještě tento rok stihneme dokončit několik dalších významnějších. A to jak v ČR, tak i v Polsku," prohlásil Pícha.

Nakupovat chce dále i FID Group. "Do několika měsíců bychom chtěli dokončit další zajímavé investiční příležitosti, na kterých momentálně pracujeme," uvedl zástupce FID Group Daniel Farnbauer.

Prostory ve Slovanském domě jsou podle Invesca téměř pronajaty, k nájemcům patří například společnosti Cinema City, sportovní značka Nike, tisková agentura Bloomberg či aerolinky Emirates Airlines.

Na Příkopě je nejdražší ulicí nejen v hlavním městě, ale v celé republice. Obchodníci zde za jeden metr čtvereční platí měsíčně 180 až 185 eur. To je o něco více než v Pařížské ulici, ve které je řada luxusních butiků.

Obchodům s komerčními nemovitostmi se letos v Česku nebývale daří. A mezi kupci se začalo objevovat více Rusů. Letos za nemovitosti na nejlepších pražských adresách zaplatili již několik miliard korun. Rusové letos koupili například Palác Rapid na ulici 28. října pod Václavským náměstím, ve kterém provozuje prodejnu s lahůdkami rakouský řetězec Julius Mein. I luxusní hotel Augustine na pražské Malé Straně ovládla letos ruská společnost GledenInvest a Rusové koupili také pětihvězdičkový hotel Savoy.