Registr plátců daně z přidané hodnoty (DPH) se začíná plnit nespolehlivými plátci. Zatímco v dubnu, po prvním roce své existence, evidoval 62 nespolehlivých plátců, aktuálně je jich celkem 149. Třetina z nich podniká v oblasti obchodu. Analýzu zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

"Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci. Za posledních šest měsíců se počet nespolehlivých plátců DPH zdvojnásobil, nicméně očekávání, že v něm uvíznou tisíce subjektů, se zatím nenaplnily. Na druhou stranu se v registru objevilo třináct 'velkých ryb'– dvě společnosti s tržbami přes miliardu korun a jedenáct firem s tržbami přesahujícími sto milionů korun," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. 

Počty nespolehlivých

Zdroj: Bisnode

Epicentra nespolehlivých plátců

Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (66) a Jihomoravském kraji (38). Nejlépe si ve statistice stojí Liberecký kraj. V registru je zapsána pouze jedna firma z tohoto regionu. Nejvýrazněji vzrostl počet nespolehlivých plátců ve Středočeském kraji. V dubnu letošního roku nebyl v evidenci jediný subjekt se sídlem v tomto regionu. Půl roku na to jich registr eviduje osm. 

Podle podrobné analýzy Bisnode téměř tři čtvrtiny nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun nebo firmy, které tyto statistiky dle ČSÚ neuvádí. V registru se poprvé objevily i dvě firmy s tržbami nad miliardu korun. Dalších jedenáct subjektů má tržby přesahující hranici 100 milionů korun. Většina nespolehlivých plátců DPH podniká v oblasti velkoobchodu (51), pronájmu, správy či zprostředkování nemovitostí (23) a ostatních profesních a vědeckých činností (14).

                                                                                                                                  Zdroj: Bisnode

"Podle našich zkušeností je obecná znalost rizika ručení za cizí DPH mezi firmami v ČR nízká. Přitom my našim klientům doporučujeme pečlivé prověřování obchodních partnerů a současně nabízíme spolehlivé nástroje pro jejich prověřování, a to včetně monitoringu registru nespolehlivých plátců DPH na denní bázi," dodává Štěpánová.

Za nespolehlivého plátce DPH může správce daně označit jakýkoliv subjekt, který má dluh na DPH za tři měsíce minimálně 10 milionů korun, je zapojen do podezřelých obchodů nebo nemá v pořádku daňové doklady a úřad jim vyměří pokutu alespoň půl milionu korun.

Od 1. října 2014 může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od 1. ledna 2015 k tomu přibude ještě další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se