Česká strojírenská společnost Alta chce v blízkosti jihosrbského města Sjenica postavit tepelnou elektrárnu za přibližně 800 milionů eur, v přepočtu přes 22 miliard korun. S odkazem na srbská média o tom informuje agentura APA.

Bělehradský deník Blic kromě jiného uvádí, že pokud bude kontrakt podepsán do poloviny příštího roku, jak Češi doufají, mohla by elektrárna zahájit provoz v roce 2019.

Financování tohoto projektu, o němž se už jedná dva roky, je ale prý stále nejasné. Srbský ministr energetiky Aleksandar Antić vysvětlil, že Srbsko se vzhledem k nedávné úvěrové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem nemůže pouštět do žádného projektu, který by vyžadoval úvěrové garance státu.

Veřejný dluh Srbska podle nedávných informací médií už dosahuje téměř 70 procent hrubého domácího produktu. V úvahu by proto podle ministra připadal jiný způsob financování, něco jako partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Ve hře jsou tři miliony tun uhlí

Podle listu Politika chce Alta v rámci téhož projektu také modernizovat dva uhelné doly v blízkosti Sjenice - Štavalj a Soko - a ještě jeden nově otevřít. Ročně by se tam měly těžit nejméně tři miliony tun uhlí. Štavalj a Soko nyní ročně dodávají kolem 200 tisíc tun uhlí.

Skupina Alta jednotlivé kontrakty většinou nekomentuje. Loni jí vzrostly tržby o 15,5 procenta na 12,5 miliardy korun. Skupina také zvýšila zisk. Po zdanění vydělala 304,4 milionu korun, což je více než dvojnásobek zisku z roku 2012. Alta je tradičně aktivní především v Rusku, Kazachstánu, Bělorusku a na Ukrajině. Chce ale působit i v jiných zemích, například v Turecku.

Alta sdružuje několik strojírenských firem. Patří do ní výrobce obráběcích strojů ŠKODA MACHINE TOOL, TOS KUŘIM-OS a ČKD BLANSKO-OS nebo dodavatel technologických celků pro hlubinnou a povrchovou těžbu SE-MI Technology. V roce 2012 vznikla společnost ALVEL, která je společným projektem Alty a ruského TVELu. Firma působí v oblasti jaderné energetiky.