Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes letošní prudký pokles cen omezovat nebude. Po čtvrtečním zasedání ropného kartelu ve Vídni to oznámili zástupci jeho členských zemí. Ceny ropy ztratily od června kvůli přetlaku nabídky na světovém trhu asi třetinu hodnoty a čtvrteční rozhodnutí bude podle analytiků znamenat další propad.
Výsledek zasedání se po zprávách z předběžných jednání vesměs očekával. Ceny ropy prudce klesaly už před oznámením výsledku a po zprávě se jejich propad prudce prohluboval na minima za více než čtyři roky. Cena severomořské ropy Brent ztratila po zprávě až šest dolarů a posunula se k hranici 71 dolarů za barel, americká ropa WTI se propadla dokonce výrazně pod 70 dolarů za barel.
OPEC zachová svůj limit těžby ropy na současné úrovni 30 milionů barelů denně, který ale skutečná produkce jeho členů výrazně překračuje. Proti omezení produkce se stavěla zejména Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu a největším vývozcem ropy na světě.
"Bylo to skvělé rozhodnutí," prohlásil saúdský ministr pro ropu Alí Nuajmí, když vyšel po asi pěti hodinách jednání s úsměvem ze sálu. Naopak venezuelský ministr zahraničí Rafael Ramírez, který tlačil OPEC k omezení produkce ve snaze zastavit cenový propad, byl podle agentury Reuters viditelně rozhněvaný a výsledek odmítl komentovat.
Rozhodnutí je významným posunem v politice OPEC, která byla až dosud zaměřená alespoň verbálně na podporu cen a jejich ochranu před poklesem. Výsledek v podstatě připravil scénu pro boj o podíl na trhu mezi OPEC a ostatními producenty, zejména prudce rostoucí těžbou ve Spojených státech. OPEC se na světové těžbě ropy podílí asi třetinou a kdyby ji sám omezil, jeho podíl by se snížil ve prospěch USA.
Za letošním poklesem cen ropy stojí zejména vysoká nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru.
Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel. Zatímco ale bohaté arabské země mohou cenovou válku díky vysokým devizovým rezervám snadno vydržet, podstatně hůře na tom budou chudší členové OPEC, jako je Alžírsko nebo Venezuela.
"Interpretujeme to tak, že Saúdská Arábie prodala myšlenku, že ceny ropy musejí na chvíli jít ještě níže s minimem na 60 dolarech za barel, aby v budoucích letech bylo více stability při ceně 80 dolarů a více," řekl agentuře Reuters Olivier Jakob ze švýcarské konzultační společnosti Petromatrix. "Mělo by být v zájmu členů OPEC žít po určitou dobu s nižšími cenami, aby zpomalili nové projekty v USA," dodal.
Prudký růst těžby v USA byl důsledkem vývoje cen v minulém desetiletí. Tehdy se objevil fenomén, kteří někteří analytici nazvali supercyklus a který měl podobu mnohaletého silného cenového vzestupu, přerušeného pouze krátce vypuknutím globální finanční krize v roce 2008. Podle některých analytiků nyní nastala nevyhnutelná sestupná fáze supercyklu, na niž se v minulém desetiletí zapomínalo.
Rubl se propadl na rekordní minima
Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezasáhnout proti propadu cen ropy omezením těžby srazilo kurz ruské měny. Rubl ve čtvrtek vůči dolaru i euru sestoupil na nová rekordní minima.
Ke konci dne ztrácel proti dolaru 2,6 procenta a končil na 48,60 RUB/USD, těsně pod dosavadním minimem z počátku listopadu. Proti euru ruská měna oslabila o 2,5 procenta na 60,70 RUB/EUR. Rubl od počátku roku ztrácí kolem 30 procent.
Rubl během dne kolísal a odpoledne dočasně zpevnil po zprávě, že ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem. Jakmile ale delegáti OPEC oznámili, že organizace proti letošnímu prudkému poklesu cen ropy nijak nezakročí, zamířil kurz rublu prudce dolů.
Výnosy z prodeje ropy a plynu tvoří asi dvě třetiny ruského vývozu. Ruskému rozpočtu hrozí v případě dalšího pádu cen výrazný výpadek příjmů.
Propad rublu a cen ropy podkopává i ruské akcie. Dolarový index RTS uzavřel poklesem o dvě procenta, zatímco index MICEX, který se vypočítává v domácí měně, oslabil o 0,4 procenta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist