Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má po dokončení převozu státní nafty z českých zásobníků německé firmy Viktoriagruppe pod kontrolou 97 procent těchto zásob. Zbývající tři procenta jsou obtížně odčerpatelné zbytky, které budou zajištěny v nejbližší době.
Předseda správy Pavel Švagr označil dokončené "stěhování" nafty za cennou zkušenost pro svůj úřad. „Měli jsme možnost si ověřit, jaké problémy a situace bychom museli při reálném přeskladnění zásob řešit. V uplynulých týdnech jsme převezli 160 železničních cisteren a 90 automobilových,“ řekl Švagr.
Viktoriagruppe má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu. Stát s ní nadále vyjednává - tentokrát o přemístění velkého objemu paliva, které německá firma uskladnila v bavorském Krailingu.
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek prohlásil, že skladování státní nafty na území cizího státu se ukázalo jako nešťastné řešení, kterého se vláda bude chtít do budoucna vyvarovat.
Podle Švagra se podařilo obnovit komunikaci s vedením společnosti Viktoriagruppe. V ponděli se setká s jednatelem firmy Petrem Malým. Viktoriagruppe v posledních týdnech komunikovala výhradně přes svého právního zástupce. Termín, kdy se začne převážet nafta z Bavorska do České republiky, nedokázal Švagr odhadnout.
Stát řeší, kam se podělo 5,5 milionu litrů nafty z nouzových rezerv - čtěte ZDE
Stát koupí letecký petrolej za víc než půl miliardy. Lukoil o zakázku nestojí - čtěte ZDE
Sobotka mimo jiné uvedl, že vedení SSHR bylo minulými vládami značně zanedbáváno, kvůli čemuž docházelo k netransparentním a nevýhodným rozhodnutím vůči státu. Jeho vláda prý bude společnosti věnovat zvýšenou pozornost.
Bezpečnostní rada státu nyní pravidelně jedná o změnách, které na SSHR probíhají a které souvisejí zejména s revizemi ochranitelských smluv. Právě ty se ukazují jako nevýhodné zejména z pohledu jejich obtížné vypověditelnosti nebo vymahatelnosti sankcí. Švagr oznámil, že všechny nové smlouvy se budou uzavírat na dobu určitou, tedy na tři roky s možností opce.
Podle Sobotky je také diskutabilní, zda stát potřebuje hmotné rezervy v té struktuře, v jaké se aktuálně nacházejí. K řešení těchto otázek byl na vládě zřízen speciální výbor, jehož členy jsou ministři zemědělství, obrany, průmyslu a obchodu a předseda SSHR. Kromě jiného musí stát vzít do úvahy i nově přibývající bezpečnostní rizika ve světě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist