Běžný účet platební bilance, která zahrnuje veškeré ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím, prohloubil ve třetím čtvrtletí schodek na 35 miliard korun. Díky vysokému přebytku z prvního čtvrtletí je bilance v součtu za tři čtvrtletí aktivní a činí 18 miliard korun. Vyplývá to z pátečních informací České národní banky.

Za schodkovou bilancí běžného účtu jsou zejména prvotní důchody, ve kterých se odráží rostoucí objem dividend vyplacených do zahraničí. Prvotní důchody skončily ve třetím čtvrtletí schodkem 85,5 miliardy korun a za devět měsíců roku je schodek 208,6 miliardy korun.

Na běžný účet ale příznivě působí obchod se zbožím a službami, který je po všechna čtvrtletí přebytkový. Za třetí kvartál přebytek činil téměř 61 miliard a za devět měsíců roku 241,5 miliardy korun. Meziroční nárůst přebytku za třetí čtvrtletí ovlivnil růst vývozu, ale také vyšší výdaje Čechů v zahraničí a růst dovozu služeb v letecké dopravě.

Příliv zdrojů na finančním účtu ve třetím kvartále dosáhl 13,2 miliardy korun, podílely se na tom rostoucí závazky z přímých zahraničních investic a změny pozice bank vůči nerezidentům. U přímých zahraničních investic příliv zdrojů do Česka dosáhl ve třetím čtvrtletí 26,2 miliardy korun.

Zvýšily se závazky tuzemských dceřiných společností v důsledku podílu zahraničních investorů na reinvestovaném zisku, současně tuzemské podniky čerpaly úvěry od přidružených podniků. V souhrnu se závazky tuzemských podniků zvýšily o 40,6 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru