Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí stoupla o rovných pět procent, tedy nejrychlejším tempem za posledních 11 let. Oznámilo to v úterý tamní ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj předchozí odhad, podle kterého růst zpomalil na 3,9 procenta ze 4,6 procenta ve druhém čtvrtletí.

Výsledek revize je příjemným překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že ministerstvo odhad hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí zvýší pouze na 4,3 procenta.

Wall Street reagoval na údaje, podle nichž domácí ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí nejsilnější růst za 11 let, optimisticky: Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v růstu na nová maxima a nejsledovanější Dow Jonesův index poprvé překročil poprvé v historii hranici 18 000 bodů.

Dow Jones krátce po zahájení obchodů vystoupil o 0,3 procenta na 18.014 bodů a navázal na pondělní vzestup o 0,9 procenta. Na nový rekord se dostal i širší index S&P 500, jehož hodnota se zvýšila stejným tempem na 2085 bodů. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq posílil o 0,2 procenta na 4792 bodů.

Rovněž dolar se v úterý vyšplhal na nové 28měsíční maximum vůči euru. Jednotná evropská měna se vůči dolaru propadla o více než 0,4 procenta na 1,2179 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, stoupl téměř o 0,4 procenta na 90,093 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2006.

Většina ekonomů podle agentury AP očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zpomalí na zhruba 2,5 procenta. V celém příštím roce však ekonomové počítají s růstem kolem tří procent, což by představovalo nejrychlejší tempo od roku 2005.

Příznivé hospodářské vyhlídky podle agentury Reuters podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne zhruba v polovině příštího roku zvyšovat své úrokové sazby.

Zpřesněné údaje ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o 3,2 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst od konce loňského roku.