Hlavní charakteristikou vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce je podle analytiků oslovených ČTK především hospodářské oživení, které následovalo po dvou letech poklesu. Oživení se projevilo v poklesu nezaměstnanosti, postupném růstu spotřeby a investic, které se tak staly hlavním zdrojem růstu hrubého domácího produktu. Ten by měl letos podle ekonomů letos přesáhnout dvě procenta.
"Pokračující oživení je nejvhodnější stručná charakteristika pro českou ekonomiku v roce 2014. Růst HDP nejspíše mírně přesáhl hranici dvou procent," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Řada ukazatelů ekonomické aktivity se podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera v průběhu roku vyvíjela velmi příznivě, a to i přes postupně zhoršující se zprávy o vývoji v zahraničí. "Příznivé je, že růst je založen poměrně rovnoměrně na všech částech domácí poptávky, tedy na spotřebě domácností, vlády i růstu investic," uvedl.
Hospodářská dynamika v letošním roce je přitom podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka vyšší, než se předpokládalo. "Oživení má zdravé základy, když se na něm podílí všechny složky, a to z poptávkové i nabídkové strany. Pozitivní je výrazné zlepšení sentimentu v ekonomice. Důvěra domácností i firem atakuje nejvyšší hodnoty za období posledních několika let, a to navzdory intervenci ČNB či novým geopolitickým rizikům v souvislosti s krizí Rusko-Ukrajina," uvedl. Charakter současného oživení je tak podle něj příslibem pro rok 2015.
Ekonomika USA stoupla nejvíce za 11 let, Dow Jonesův index je na historickém maximu - čtěte ZDE
Usnuli jsme na vavřínech. Evropu budeme dohánět celá desetiletí - čtěte ZDE
"Letošní vývoj ekonomiky mírně překvapil v pozitivním směru s ohledem na to, že se proti očekávání hůře dařilo eurozóně. Hlavním faktorem růstu české ekonomiky je probuzení spotřebitelů a investorů, kteří začali realizovat odkládané výdaje. Částečně růstu pomohlo i oslabení koruny intervencemi," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podpory se ekonomice přitom podle Marka dostalo rovněž ze strany rozpočtu. "Po čtyřech letech negativního působení přispěla fiskální politika pozitivním impulzem," uvedl s tím, že zásluhu na oživení má i Česká národní banka, která na konci roku 2013 zahájila devizové intervence.
Naopak podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy vývoj, který vedl k zlepšujícímu se stavu ekonomiky, započal již před intervencí ČNB. "Její celkový efekt je nejednoznačný a nelze ji vnímat jako spouštěč současného oživení. Mnohem podstatnější roli měl pozitivní hospodářský vývoj v zemích našich klíčových obchodních partnerů," uvedl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist