Možnost využití dat získaných z internetu a sociálních sítí k předpovědi vývoje ekonomiky začal zkoumat speciální tým, který vznikl v rámci britské centrální banky. Ten tvoří skupina analytiků, kteří se zabývají především vývojem modelů, algoritmů a metod pro extrakci dat z různých, převážně netradičních zdrojů informací. Takto získaná data chce Bank of England využít ke zpřesnění přehledu o aktuálním stavu britské ekonomiky.

Podle hlavního ekonoma britské centrální banky, Andyho Haldana, začala banka zkoumat možnost využití těchto zdrojů dat poté, co zjistila, že informace z internetu a sociálních sítí mohou poskytnout mnohem aktuálnější obraz o vývoji ekonomiky než oficiální statistická data. Analýza četnosti vyhledávání volných pracovních míst a analýza cen zboží či služeb může například pomoci při předpovědi vývoje nezaměstnanosti a inflace.

"Oficiální statistiky přicházejí se zpožděním a bývají často revidovány. Data, která získáme on-line, nám přináší aktuální obraz toho, co se děje," konstatoval Haldane s tím, že pro Bank of England představuje využívání těchto zdrojů dat strategickou změnu.

Britská centrální banka při své práci využívá i rozličné zdroje tzv. velkých dat. Informace, které banka získává například analýzou dostupných dat o hypotékách, jsou následně využívány při rozhodování o regulačních opatřeních v oblasti trhu s bydlením.

V polovině roku 2014 hostila Bank of England odbornou konferenci, která se zabývala právě využitím "velkých dat" v rámci centrálních bank. Akce se zúčastnili zástupci řady evropských i mimoevropských centrálních bank, a to včetně České národní banky.

Česká národní banka (ČNB) na dotaz HN sdělila, že aktuálně sice nepracuje s velkými daty ve smyslu analýzy nestrukturovaných dat, ale v oblasti strukturovaných dat využívá různé relační databáze o objemu od 10 GB do 1 TB. Podobný analytický tým pro internet a sociální sítě, jako zřídila Bank of England, ČNB nemá a v současné době o jeho sestavení ani neuvažuje.