Nejpozději v srpnu 2007 věděla o podvodech se sazbou LIBOR newyorská centrální banka Fed (nejvýznamnější z 12 centrálních bank, které tvoří Fed). Vyplývá to z jejího prohlášení, ve kterém popsala její komunikaci a kroky ohledně sazeb LIBOR od sprna 2007 do listopadu 2008.

Z dokumentů vyplývá, že už v létě 2007 měl "neformální zprávy z trhu" o tom, jakým způsobem velké banky včetně Barclays sazbou LIBOR manipulují.

"Po pádu Bear Stearns na jaře 2008 jsme provedli další vyšetřování toho, jaké odhady při tvorbě sazby LIBOR dávala Barclays. Naše analýzy jsme následně předali příslušným orgánům ve Velké Británii včetně návrhu na reformu sazby," uvedl mluvčí newyorského Fedu.

Jak se zdá, britské úřady návrh na změnu v určování sazby LIBOR ignorovaly.

Dalším důkazem, že Fed o podvodech se sazbou LIBOR věděl a zabýval se jimi, je schůzka s názvem "Fixing LIBOR" (Podvody s LIBOR), kterou na 28. dubna 2008 od 14:30 do 15:00 svolal tehdejší prezident newyorského Fedu a nynější ministr financí Timothy Geithner. Na ni pozval devět důležitých členů Fedu. Záznam toho, co přesně se na schůzce řešilo, však Fed nezveřejnil.

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.