Mezibankovní sazby LIBOR dostaly další ránu - nyní od viceguvernéra Bank of England Paula Tuckera. Ten před parlamentní vyšetřovací komisí prohlásil, že mnohem radši by viděl sazbu, "která se zakládá na skutečných transakcích".
"Každa jednotlivá sazba, která se určuje na základě odhadů než podle skutečných transakcí, musí být přezkoumána," řekl Tucker.
Agentura Bloomberg v souvislosti s tím píše, že skandál může podlomit význam sazeb LIBOR a naopak z něj mohou těžit sazby americké burzy NYSE.
Sazba LIBOR, která ovlivňuje finanční trh v objemu až 800 bilionů dolarů (16 biliard korun), se totiž určuje skrze odhady. Několik bankéřů jmenovaných Britskou bankovní asociací každý den kolem 11:00 londýnského času zasílá e-mailem své odhady výše sazeb, které jsou ochotni platit za půjčky od jiných bank. (Detailnější popis toho, jak jsou sazby LIBOR určovány, najdete ZDE)
Jelikož se jedná o obrovskou sumu peněz, kterou LIBOR ovlivňuje, sebemenší změna sazby může při zmanipulování přinést slušné zisky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist