Británie pod vlivem skandálu kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru. Oznámil to v pondělí předseda vlády David Cameron poté, co kvůli aféře odstoupil z funkce první šéf velké britské banky.

"S ohledem na rozvíjející se bankovní skandál v Británii potřebujeme přijmout zásadní kroky," řekl Cameron v parlamentu.

"Chci ustavit parlamentní vyšetřovací výbor se zastoupením obou sněmoven," dodal. Výbor bude podle něj moci vyslýchat svědky pod přísahou, bude mít plný přístup k dokumentům a vládním činitelům a ministrům včetně poradců minulé vlády.

Ministr financí George Osborne poté poslancům řekl, že parlamentní vyšetřovací výbor by měl svá zjištění předložit do konce roku. Vláda se jimi bude řídit při změnách zákonů a regulací tak, aby se podobným skandálům zabránilo. Podle ministra je naléhavě nutné zpřísnit regulaci termínového trhu sazeb LIBOR a dalších trhů tohoto typu.

Osborne prohlásil, že jakékoli pokuty uvalené na banky za jejich manipulace dostane státní kasa, nikoli jiné banky, které mohly být poškozeny. Labouristická opozice vládu kritizovala za to, že neiniciovala kvůli skandálu vznik nezávislé vyšetřovací komise.

Z funkce pod tlakem skandálu odstoupil předseda správní rady banky Barclays Marcus Agius a k odchodu je tlačen i její výkonný šéf Bob Diamond. Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR.

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist