Ve čtvrtek začíná v Bruselu klíčový summit Evropské unie. Politici se většinou shodují, že cestou z krize je hlubší integrace, větší solidarita, ale také přísnější a efektivní kontrola.
Na tom, jak konkrétně by budoucí bankovní a fiskální unie měla vypadat, se ale zatím shodnout nedokázali. Podaří se jim to nyní?
Co je možné od summitu čekat, se IHNED.cz zeptal Jana Novotného, ekonometra na britské Manchester Business School.
IHNED.cz: Projednávat se bude konkrétní podoba bankovní unie - jak by podle vás měla v ideálním případě vypadat? Bude skutečně taková?
Ideální podoba bankovní unie bude taková, kde budou stanovená pravidla fungovat. Jde především o nastavení mechanismů, které budou politicky přijatelné pro všechny zúčastněné státy.
Pravidla musí být navíc taková, aby doopravdy existovala a nebyla jen teoretickým číslem. Maastrichtská kritéria už snad nikdo ze současných států eurozóny nebere vážně, i když tato kritéria nebyla jen kritérii vstupu.
Například pokud se zavede jako jeden z pilířů jednotný bankovní regulátor, pak si nesmí suverénní státy před každými volbami pohrávat s výjimkami. Stejně tak pokud se zavede společný záchranný fond, který bude mít určité priority, pak tyto priority nesmí být ohýbány pod nátlakem lokálních zájmových skupin.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.