Světovým bankovnictvím momentálně otřásá vyšetřování skandálu se sazbou LIBOR (zkratka anglického London Interbank Offer Rate). Jedná se o jednu z klíčových sazeb, za kterou si půjčují banky mezi sebou a ze které se vyvozují i sazby pro hypotéky a úvěry firmám. Ukázalo se, že na ovlivnění její výše stačilo jen několik bankéřů.

Wall Street Journal uvádí, že sazba LIBOR ovlivňuje trh peněz v nepředstavitelném objemu až 800 bilionů dolarů (16 biliard korun). 350 bilionů se týká swapových operací na finančním trhu, deset bilionů dolarů jsou úvěry - včetně hypoték či půjček na auta. Na LIBOR je například navázána každá druhá americká hypotéka (LIBOR + pevná "přirážka").

Jelikož se jedná o obrovskou sumu peněz, kterou LIBOR ovlivňuje, sebemenší změna sazby může při zmanipulování přinést slušné zisky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.