Britští politici žádají odstoupení šéfa banky Barclays Boba Diamonda. Banka ve středu dostala rekordní pokutu od amerických i britských úřadů kvůli manipulacím mezibankovní úrokové sazby. Informuje o tom server BBC.

Bývalý šéf banky Barclays Martin Taylor BBC řekl, že finanční ústav "systematicky lhal" a že šlo o záměrnou strategii, kterou praktikovala celá léta.

Lord Myners, který měl na ministerstvu financí za labouristické vlády Gordona Browna na starost dohled na londýnskou finanční City prohlásil, že jde o "nejničivější chování velké britské finanční instituce, které zažil". Lord Myners dodal, že lidé z vedení banky by měli přijmout zodpovědnost.

Generální ředitel Bob Diamond zatím slíbil, že se spolu s dalšími třemi členy vedení kvůli pokutě vzdají letošních odměn. To ale politikům asi nebude stačit.

Poslanec Liberální demokracie Lord Oakeshott řekl, že "pokud má pan Diamond špetku studu, měl by odstoupit."

O skandálu Barclays má ve čtvrtek v britském parlamentu mluvit i ministr financí George Osborne.

Barclays  zaplatí americkým a britským úřadům nejméně 450 milionů USD (9,3 miliardy korun). Od americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) dostala banka největší civilní pokutu, jakou kdy úřad udělil, a rekordní je i pokuta do britského úřadu pro dohled nad finančním trhem FSA.

Podle obvinění se několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays snažilo manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Banky mohly rovněž prostřednictvím těchto sazeb nelegálně ovlivňovat podmínky na trhu s deriváty.

Podle CFTC se Barclays snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně.

"Je těžké věřit, aby tak systematická politika probíhala bez vědomí lidí z vrcholného vedení," řekl Martin Taylor, který byl ředitelem Barclays v letech 1994 až 1998.

Kormě FSA a CFTC podezření z manipulace se sazbami LIBOR vyšetřují také Evropská komise a úřady v Japonsku. Do případu jsou zapletené rovněž banky Citigroup, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů USD. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist