Po vlně ztrát patentů na oblíbené léky, která dosáhla svého vrcholu před dvěma lety, začínají výrobci léků opět přinášet na trh nové léky. Centrum pro hodnocení léčiv a výzkum amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA) schválilo v loňském roce 41 nových přípravků, což je o 14 více než před rokem. To představuje nejvyšší údaj za 18 let a druhý nejvyšší údaj v historii.
FDA schválil nejvíce léků v roce 1996, a to 53. K loňskému růstu přispěly hlavně nové léky na rakovinu a vzácné nemoci.
Evropský úřad pro léčivé přípravky loni schválil 82 nových přípravků, tj. o tři více než v roce 2013 a o 25 více než v roce 2012. Tento údaj však zahrnuje i generické léky, tedy kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana, uvedla agentura Reuters.
Nové léky mají vysoké ceny, což je příznivá zpráva pro investory, protože se dá očekávat růst příjmů a zisku farmaceutických firem. To se však naopak nelíbí vládám a zdravotním pojišťovnám, které kritizují vysoký růst nákladů na některé moderní terapie.
Tendr na léčebné konopí získala Elkoplast Slušovice, má dodat 40 kilogramů - čtěte ZDE
Pojišťovny šetří miliardy díky smlouvám na levnější léky - čtěte ZDE
Téměř 40 procent nových léků schválených loni v USA jsou léky na vzácné nemoci. To ukazuje, že se firmy zaměřují na specializované produkty, u kterých je omezená konkurence a roční náklady na léčbu pacienta zde často překračují 100 000 dolarů (2,3 milionu Kč).
Mezi loňské nejdůležitější léky agentura Reuters zařadila dva léky na rakovinu, které pomáhají vlastním imunitním buňkám těla bojovat s nádorem a slibují lepší, déletrvající léčbu s menším počtem nežádoucích účinků. Léky představily firmy Merck & Co. a Bristol-Myers Squibb. Jsou první z očekávané nadcházející vlny imunoterapeutik, které by podle analytiků mohly přinést na tržbách ročně více než 30 miliard USD.
Díky nadšení z nových léků se primární nabídka akcií biotechnologických firem loni dostala na nový rekord a farmaceutický průmysl zažil záplavu nových akvizic a převzetí. Akciový index Nasdaq Biotechnology loni díky tomu stoupl o 34 procent a index S&P zdravotnického sektoru o 23 procent.
Někteří manažeři fondů však začínají pochybovat o současné výši ceny akcií těchto firem, protože zdravotní pojišťovny zaujímají přísnější postoj vůči cenám léků a tlačí na jejich pokles. Tlak na ceny si již vybral daň u starších produktů, jako jsou léky na cukrovku a problémy dýchacích cest, kde je k dispozici již mnohem širší nabídka přípravků. Tato situace se aktuálně začíná dotýkat i novějších léků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist