Těžba ropy v Rusku se loni zvýšila na nové postsovětské maximum, hlavně díky růstu těžby v malých, nestátních firmách. Naopak těžba zemního plynu se snížila. Ruské ministerstvo energetiky v pátek uvedlo, že těžba ropy loni stoupla o 0,7 procenta na 10,58 milionu barelů denně. Rusko je největším producentem ropy na světě.

V samotném prosinci těžba stoupla na 10,67 milionu barelů denně, což byl rovněž nejvyšší údaj od rozpadu Sovětského svazu.

Malé, převážně soukromé společnosti zvýšily těžbu o 11 procent na více než jeden milion barelu denně. Těžba největší ropné společnosti Rosněfť, která těží více ropy než Irák nebo Írán, loni klesla o 0,7 procenta. Firmě se totiž nepodařilo zastavit pokles těžby z polí v západní Sibiři.

Vývoz ropy prostřednictvím státního monopolu Transněfť se snížil o pět procent na 195,5 milionu tun. Důvodem byl růst domácí poptávky a zvýšená činnost rafinerií. Vývoz do Číny ale o 43 procent vzrostl, a dostal se tak na rekordních 22,6 milionu tun.

Značný vliv měl vývoj cen ropy. V první polovině loňského roku se ceny zvyšovaly a dostaly se na více než 113 dolarů za barel. Od té doby však cena klesla na téměř polovinu. Pokles cen ropy a sankce západních zemí uvalené na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi způsobily, že tempo růstu těžby loni ve srovnání s předchozím rokem zpomalilo. V roce 2013 se těžba zvýšila o 1,3 procenta.

Produkce zemního plynu loni klesla o čtyři procenta na 640,237 miliardy metrů krychlových. Těžba největšího ruského producenta Gazprom klesla o devět procent a podle agentury Reuters se dostala na dosavadní minimum 432 miliard metrů krychlových. Mohl za to cenový spor s Ukrajinou, která je druhým největším klientem po Německu.

Produkce ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Rusko je významným dodavatelem ropy a plynu i do České republiky.

Kvůli poklesu cen ropy teď ruská ekonomika míří do recese. Ministerstvo energetiky očekává, že letos by se těžba ropy mohla snížit na 525 milionů tun z loňských 526,753 milionu tun. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že těžba ropy v Rusku klesne o jedno procento.

Podle IEA Rusko zaznamenalo nejvyšší těžbu v roce 1988, tedy v době, kdy ještě existoval Sovětský svaz. Tehdy těžba činila 11,41 milionu barelu denně. Současné Rusko se na celkové těžbě Sovětského svazu mělo podílet 90 procenty. V roce 1991, před rozpadem Sovětského svazu, se těžba snížila na 9,24 milionu barelů. Mnoho analytiků se přitom domnívá, že právě pokles těžby a cen ropy přispěl k rozpadu bývalého komunistického impéria.

Hranici deseti milionů barelů překonala těžba po rozpadu Sovětského svazu poprvé v roce 2009. V roce 2010 pak Rusko díky novým polím překonalo v těžbě Saúdskou Arábii a stalo se největším producentem ropy na světě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist