Kartel OPEC nebude omezovat těžbu ropy, ani kdyby spadla ze současných 60 dolarů za barel na třetinu. Prohlásil to saúdskoarabský ministr ropný ministr Alí Nuajmí, který je považován za faktického lídra dvanáctičlenné skupiny producentských států.
Podle Nuajmího OPEC skončil s dlouho uplatňovanou strategií, kdy na každý výraznější pokles ceny reagoval redukcí těžby, což mělo vyhnat cenu zpět nahoru. Novým cílem kartelu je obrana tržního podílu za všech okolností. "V ekonomickém zájmu producentů OPEC není snižovat produkci, ať je cena jakákoli. Je jedno, jestli půjde na 20, 40, 50 nebo 60 dolarů," uvedl Nuajmí v rozhovoru pro blízkovýchodní týdeník Middle East Economic Survey.
Dodal, že nad 100 dolarů, kde se ceny pohybovaly ještě letos v červenci, by se barel už nikdy nemusel podívat.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












