Světový trh s osobními počítači v letošním roce podle výzkumné společnosti Gartner čeká oživení, prodej by se měl po několika letech poklesu zvýšit téměř o procento. V příštím roce by pak mělo tempo růstu zrychlit na téměř čtyři procenta.

Agentuře DPA to dnes řekl analytik firmy Gartner Ranjit Atwal. Poukázal rovněž na zpomalující růst poptávky po tabletech, které se v posledních letech staly velkou konkurencí pro osobní počítače.

Poslední Gartnerem zveřejněná kvartální statistika, která se zabývala třetím čtvrtletím roku 2014, ještě vykazovala pokles. Celkový objem prodejů meziročně kles o půl procenta. Zajímavé ale bylo, že se poměrně výrazně dařilo zavedeným značkám. Nejprodávanější Lenovo rostlo meziročně o 11,4 procenta, pátý Asus dokonce o 19,9. V plusu se v porovnání s červencem až zářím 2013 pohybovaly i HP, Dell a Acer.

V letošním roce by se měl podle Atwala prodej tabletů zvýšit pouze o 9,5 procenta, zatímco dříve vykazoval dvouciferná procentní tempa růstu. Analytik upozornil, že spotřebitelé mění své staré tablety za nové méně často, než se původně předpokládalo.

Atwal rovněž uvedl, že trh s osobními počítači navzdory oživení poptávky nadále čelí silnému tlaku na snižování cen. Společnost Gartner dále předpokládá, že prodej mobilních telefonů v letošním roce stoupne téměř o čtyři procenta. Také na tomto trhu však podle firmy přetrvává tlak na snižování cen, a to zejména kvůli rostoucí konkurenci ze strany čínských výrobců.