Vypjatá konkurence na rozrůstajícím se českém trhu s on-line objednávkami a rozvozem jídla pravděpodobně končí. Rozsekla ji totiž německá firma Delivery Hero tím, že koupila dva zdaleka nejvýznamnější hráče - DámeJídlo a JídloTeď. Společnost, která podniká v on-line objednávání jídla po celém světě, tak posiluje svou pozici v Evropě. V Česku a na Slovensku by měly být zachovány obě značky. Firmy bude dál řídit i současný management.

"Velmi na nás zapůsobilo podnikání, které týmy DámeJídlo a JídloTeď vybudovaly v uplynulých letech. Chceme dále urychlit jejich růst velkými investicemi do technologií, marketingu a nových a vylepšených služeb pro zákazníky i restaurace," popsal generální ředitel Delivery Hero Niklas Östberg.

Obě firmy budou i nadále působit na trhu samostatně. „Plánujeme zachovat obě značky i dva portály. Spolupráci plánujeme v provozní, marketingové, obchodní a IT rovině. Prvním krokem sblížení bude sestěhování firem do společných prostor,“ popsal šéf DámeJídlo Lukáš Uhl.

DámeJídlo zakládal v roce 2012 podnikatel Tomáš Čupr spolu s investorskými skupinami Miton a Enern. V současné době má firma v nabídce kolem 1500 restaurací. "Jsme si jisti, že firma bude ve vlastnictví Delivery Hero prosperovat a nadále poskytovat vynikající služby zákazníkům," komentoval prodej Čupr. 

Čupr zároveň naznačil i cenu obchodu. "Přesnou částku nemohu říct, ale mohu potvrdit, že šlo řádově o stovky milionů korun," uvedl s tím, že mluví o částce za 100% podíl v DámeJídlo.

Sám Čupr již v posledních měsících v DámeJídlo aktivně nepůsobil, věnoval se hlavně rozvoji společnosti Rohlík.cz, která z DámeJídlo vzešla. Ta se zabývá rozvozem nikoli hotových jídel z restaurací, ale nákupů ze supermarketů. "Rohlík je už nyní zcela samostatnou firmou a bude to tak i nadále. Co se týče logistiky, spolupráce s DámeJídlo bude pokračovat, dokud v Rohlíku nevznikne samostatná logistika," dodal Čupr.

Druhá koupená firma - JídloTeď - na trhu působí od roku 2013 a rozváží jídla zhruba ze 650 restaurací. "Jsme hrdí, že jsme se stali součástí globálního lídra v oblasti našeho podnikání. Dodává nám to ještě více energie k rozvoji našich služeb," komentoval Aleš Urbánek, generální ředitel společnosti JídloTeď.

Jako Škoda a Hyundai

Mezi dvěma firmami, které se nově ocitnou v náručí jediného majitele, přitom do nedávna zuřil ostrý konkurenční boj. Ten akceleroval hlavně v roce 2014, kdy začal mladý trh výrazněji růst. V tu dobu už si trh mezi sebe dělily právě Čuprovo DámeJídlo a přibližně o půl roku mladší JídloTeď, za kterým stál investor Marc Westermann. Přibližně devět měsíců si snažila z trhu ukrojit i globální Food Panda, která se ale později z Česka stáhla.

Probíhal tak verbální boj podobný vzájemným výpadům Škody a Hyundai. Právě v loňském roce obě firmy zásobovaly média prohlášeními o tom, jak měsíc od měsíce rostou o desítky procent. Čupr se do toho nebál zveřejnit i konkrétní čísla - v únoru loňského roku řekl pro HN, že za rok 2013 měla firma obrat 150 milionů korun a dynamiku podtrhával tím, že 60 milionů připadalo na poslední čtvrtletí roku.  

Majitel JídloTeď Westermann ale v médiích opakovaně tato čísla zpochybňoval a označoval je za zkreslená či nadsazená. Nyní se ale jak Westermann, tak Čupr z tohoto byznysu stahují a firmy, kterým donedávna osobně šéfovali, přecházejí i se stávajícím vedením pod jednoho majitele. To mimo jiné znamená i faktické výrazné omezení konkurence na českém trhu. A to přesto, že obě značky mají zůstat zachovány.

Podle informací HN se zástupci obou firem o stejném exitu konkurenta dozvěděli až poté, co  sami uzavřeli obchod s německým investorem. "Bereme to sportovně. A myslím, že vzhledem k investicím, které nový majitel přislíbil, je to dobrá zpráva," reagoval diplomaticky Westermann. Kolik Němci zaplatili za firmu, kterou spoluvlastnil, prozradit nechtěl.

Kupující firma Delivery Hero s centrálou v Německu zaměstnává 1500 lidí ve 24 zemích a v nabídce má jídla ze zhruba 200 tisíc partnerských restaurací. Za firmou založenou v roce 2011 stojí řada investorů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist