Miliardář George Soros v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil své znepokojení z postupu evropských lídrů v otázce rusko-ukrajinského konfliktu. Mocenská špička se podle jeho slov chová k Ukrajině jen jako k další zemi, která potřebuje finanční pomoc, aniž by dostatečně reflektovala fakt, že potíže na východních hranicích EU představují významné riziko pro ekonomiku starého kontinentu i přežití samotného bloku.
I proto nařkl lídry západních zemí, že se v otázce stanovení strategie týkající se Ukrajiny a Ruska "šeredně přepočítali".
Narážel tak zároveň na sankce, které byly v průběhu loňského roku uvaleny na Rusko. Podle Sorose je jejich vliv výrazně větší, než Západ očekával, což je důsledkem kolapsu v cenách ropy. Celkově tak investor nepovažuje za velké překvapení případný ruský default.
Daleko větší starost mu však dělá konečný vliv na celou Evropu. "Sankce proti Rusku upevnily deflační a recesní tlaky, které ačkoliv byly v Evropě patrné, staly se až nyní realitou," uvedl Soros pro FT s tím, že by případný ruský default představoval problémy především pro evropské banky s expozicemi na zdejší trh. Za znepokojující považuje také možné vystupňování nacionalistické nálady v Rusku, které by pravděpodobně následovalo po případných potížích hospodářství.
I přes potenciální problémy spojené s postupem západních lídrů Soros jednoznačně deklaroval, že není pro uvolnění uvalených sankcí. On sám je totiž považuje za "nutné zlo" v procesu vytlačení ruských jednotek z ukrajinského území. Naopak považuje za chybné, že EU a USA již dříve nedoplnily sankce masivními programy finanční pomoci Ukrajině.
Soros zároveň evropské špičky vyzval, aby akceptovaly, že čelí ruskému útoku. Finanční pomoc Ukrajině za takové situace proto dle jeho slov představuje obranné kroky pro celé evropské uskupení. I proto Soros v eseji, kterou v týdnu zveřejnil, navrhl konkrétní podobu finančního plánu v celkovém rozsahu 50 miliard dolarů.
Částku by podle něj mohly poskytnout mezinárodní instituce v čele s EU a MMF. Právě finanční injekce by pak měla přispět odvrácení ukrajinského bankrotu a oslabení mocenských tlaků Ruska. "Ruské problémy a ukrajinský progres by přiměl prezidenta Vladimira Putina vzdát své pokusy o destabilizaci Ukrajiny," uvedl Soros v eseji. Evropští lídři však prozatím nejsou ochotní poskytnout výraznější pomoc bez prokazatelných reformních snah Kyjeva.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist