V Česku je to přes 60 procent. Ostatní země tvořící "východní křídlo EU" tento problém vnímají ještě palčivěji, s výjimkou Estonska. "Objem šedé ekonomiky v Česku není zanedbatelný. V posledních několika letech představuje zhruba polovinu státního rozpočtu," upozorňuje Jan Žůrek, řídící partner KPMG Česká republika.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Jeden z hlavních "zdrojů" stínové ekonomiky tvoří daňové úniky. Více než polovina českých podnikatelů je považuje vůbec za největší problém. Na druhém místě jsou pak v tuzemsku machinace s DPH.

Domácí firmy ve srovnání s jinými zeměmi nepřisuzují velkou váhu pašování spotřebního zboží. V potírání tohoto jevu dosahuje Česko podle KPMG lepších výsledků než mnohé další evropské země. Například podíl pašovaných cigaret na tuzemském trhu se pohybuje kolem 3,1 procenta, což je přibližně třetina evropského průměru. Pašování cigaret nejvíce poškozuje litevskou, estonskou a rumunskou ekonomiku.

Práci načerno, tedy "mzdu v obálce", pokládá za významného původce šedé ekonomiky jen sedm procent českých manažerů, což je druhý nejnižší výsledek ze všech zkoumaných zemí (po Litvě). "Naproti tomu téměř každý třetí podnikatel z Maďarska a Lotyšska vnímá právě práci načerno jako zásadní problém," dodává Jan Žůrek.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se