Zájem o dovolenou strávenou v tuzemsku mezi Čechy letos kvůli oslabení koruny vzroste až o 10 procent. Silnější euro i dolar mohou vést ze zvýšení cen zahraničních zájezdů a zdraží i útraty v místě pobytu.
Oslabení koruny vůči euru i dolaru letos povzbudí i příjezdový cestovní ruch, zejména z okolních zemí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odborníky v cestovním ruchu.
Podle poradenské společnosti Mag Consulting letos vzroste počet Čechů, kteří stráví dovolenou v tuzemsku, zhruba o desetinu. Také podle odhadů Institutu turismu agentury CzechTourism lze předpokládat, že devalvace koruny pozitivně zapůsobí na domácí cestovní ruch.
"V jehož rámci dají čeští turisté přednost levnější dovolené v regionech ČR před zdražující se dovolenou v zahraničí," dodala mluvčí CzechTourism Michaela Klofcová.
"Výjezdová turistika bude touto situací hodně poškozena a nevylučuji, že dojde i ke zdražení last minute nabídky nebo že některé zájezdy budou muset být zdraženy i v průběhu prodeje," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Z dolarových zemí přijedou last minute turisté
Oslabující česká měna, která zahraničním turistům zlevňuje pobyt, může do Česka přilákat víc návštěvníků z ciziny. Meziroční oslabení koruny vůči dolaru se blíží 20 procentům, což je podle Klofcové změna, která se může projevit i ve změně chování mimoevropských turistů.
"Za normálních okolností totiž mezi hlavní faktory patří cena letenky. Samotné výdaje na místě (tedy ty, které jsou reálně ovlivněny kurzem) tvoří u mimoevropských trhů kolem 40 procent celkových nákladů na cestu. Oslabení koruny vůči dolaru může být zajímavým impulzem pro tvorbu atraktivních last minute nabídek pro zahraniční cestovní kanceláře," dodala mluvčí CzechTourismu.
"Byli bychom rádi, kdyby se z dolarových zemí pro dovolenou u nás rozhodlo o 15 až 20 procent více turistů, ale střízlivé odhady se pohybují okolo 10 procent," dodal Papež.
Euro poprvé za devět let kleslo pod svůj zaváděcí kurz vůči dolaru - čtěte ZDE
Bělorusko a Turkmenistán devalvují kvůli pádu rublu své vlastní měny - čtěte ZDE
Meziroční oslabení koruny vůči euru se zatím pohybuje do pěti procent. "Dá se tedy předpokládat pokračování loňského trendu, kdy výrazně narostly příjezdy z Německa, Rakouska a dalších sousedních zemí," uvedla Klofcová.
Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ale větší růst počtu zahraničních turistů kvůli oslabení koruny nečeká. "Zahraniční turisté si v mnoha případech středoevropské destinace nevybírají podle toho, kolik bude pobyt stát," upozornil. Předpokládá ale, že návštěvníci z ciziny budou v Česku více utrácet, celkové příjmy země z mezinárodního cestovního ruchu tak mohou vzrůst až o 10 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist