Společnosti Granette & Starorežná Distilleries, druhému největšímu výrobci lihovin v zemi, loni vzrostly tržby včetně spotřební daně meziročně o šest procent z 1,262 miliardy korun v roce 2013 na 1,342 miliardy korun.

Ve středu to řekl generální ředitel společnosti Pavel Kadlec.

"Naše společnost se dostala na úroveň roku 2011 a smazala dvěstěmilionový propad, včetně spotřební daně, který zaznamenala při prohibici," uvedl Kadlec.

Firma Granette & Starorežná se už předloni zotavila z dozvuků metanolové aféry. V roce 2013 její tržby vzrostly o 11 procent po předchozím poklesu v roce 2012, kdy se snížily o desetinu.

Tuzemský trh s lihovinami se loni podle Kadlece stabilizoval, přičemž klesl prodej v gastronomickém sektoru a naopak se zvýšil odbyt prostřednictvím obchodních řetězců.

Likérka Granette & Starorežná zvýšila především prodej vodky a tuzemáku, což Kadlec částečně přisoudil i tomu, že se podařilo potlačit nelegální výrobce alkoholu. Tržbám prostějovské likérky loni pomohly také novinky, jako jsou ochucené vaječné likéry či produktová řada Hanácká.

V letošním roce by tuzemský trh lihovin podle Kadlece růst neměl. "Soudím, že rok 2015 bude rokem pokračujícího snižování ziskovosti, a sice primárně kvůli extrémnímu tlaku obchodních řetězců na výrobce a zvyšování podílu prodeje zboží v akcích. I přesto letos očekávám růst společnosti, hlavně díky zavedeným inovacím v minulém roce," podotkl.

Více než desetinu produkce firma vyváží do dvou desítek zemí, přičemž polovina exportu připadá na Slovensko. Nyní chce likérka výrazně zvýšit vývoz do Chile a celé Jižní Ameriky, kde roste poptávka po jejích likérech. V hledáčku má i Čínu.

Společnost Granette & Starorežná Distilleries vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120 000 hektolitrů alkoholických nápojů.

Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka. V roce 2012 firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru