Společnosti Granette & Starorežná Distilleries, druhému největšímu výrobci lihovin v zemi, loni vzrostly tržby včetně spotřební daně meziročně o šest procent z 1,262 miliardy korun v roce 2013 na 1,342 miliardy korun.

Ve středu to řekl generální ředitel společnosti Pavel Kadlec.

"Naše společnost se dostala na úroveň roku 2011 a smazala dvěstěmilionový propad, včetně spotřební daně, který zaznamenala při prohibici," uvedl Kadlec.

Firma Granette & Starorežná se už předloni zotavila z dozvuků metanolové aféry. V roce 2013 její tržby vzrostly o 11 procent po předchozím poklesu v roce 2012, kdy se snížily o desetinu.

Tuzemský trh s lihovinami se loni podle Kadlece stabilizoval, přičemž klesl prodej v gastronomickém sektoru a naopak se zvýšil odbyt prostřednictvím obchodních řetězců.

Likérka Granette & Starorežná zvýšila především prodej vodky a tuzemáku, což Kadlec částečně přisoudil i tomu, že se podařilo potlačit nelegální výrobce alkoholu. Tržbám prostějovské likérky loni pomohly také novinky, jako jsou ochucené vaječné likéry či produktová řada Hanácká.

V letošním roce by tuzemský trh lihovin podle Kadlece růst neměl. "Soudím, že rok 2015 bude rokem pokračujícího snižování ziskovosti, a sice primárně kvůli extrémnímu tlaku obchodních řetězců na výrobce a zvyšování podílu prodeje zboží v akcích. I přesto letos očekávám růst společnosti, hlavně díky zavedeným inovacím v minulém roce," podotkl.

Více než desetinu produkce firma vyváží do dvou desítek zemí, přičemž polovina exportu připadá na Slovensko. Nyní chce likérka výrazně zvýšit vývoz do Chile a celé Jižní Ameriky, kde roste poptávka po jejích likérech. V hledáčku má i Čínu.

Společnost Granette & Starorežná Distilleries vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120 000 hektolitrů alkoholických nápojů.

Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka. V roce 2012 firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist