Japonská centrální banka (BoJ) ve středu snížila odhad inflace pro příští fiskální rok počínaje dubnem na jedno procento z původně předpokládaného tempa 1,7 procenta. Rozsáhlý program nákupů dluhopisů ale podle očekávání nerozšířila.

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, po loňském zvýšení prodejní daně a následném utlumení poptávky se ale potýká s hospodářskou recesí. BoJ nově předpokládá, že v současném fiskálním roce, který končí v březnu, klesne domácí ekonomika o 0,5 procenta místo původně předpokládaného růstu o 0,5 procenta. Pro příští fiskální rok již BoJ předpovídá zrychlení ekonomiky na 2,1 procenta.

BoJ loni v říjnu šokovala trhy, když se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv o další desítky miliard jenů ročně, aby tak podpořila domácí ekonomiku. Banka tento program nezměnila. O rok ale prodloužila dva programy půjček, které mají podpořit komerční banky k dalšímu poskytování úvěrů.

Cílem BoJ je dotlačit míru inflace na dvě procenta. Kvůli propadu světových cen ropy se japonským centrálním bankéřům tento cíl v tuto chvíli vzdaluje. Pro fiskální rok 2016-2017 ale BoJ předpovídá zvýšení inflace na 2,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru