Elektronická evidence tržeb, kterou chce ministerstvo financí spustit příští rok, se bude týkat až 600 000 obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb.
Především obchodníci budou muset kvůli nové povinnosti investovat zřejmě stovky milionů korun do nákupu elektronických pokladen. Stát při on-line registraci tržeb počítá s menšími daňovými úniky a vyšším výběrem daní.
Zástupce ředitele odboru účetnictví ministerstva financí Martin Šabo ve čtvrtek na kongresu Samoška v Olomouci řekl, že systém elektronické evidence tržeb bude masivní a velmi složitý, jelikož v Česku je 500 000 až 600 000 podnikatelských subjektů, na které se povinnost má vztahovat.
"Chceme postihnout převážnou část trhu, kde je potenciální riziko zkreslování údajů o evidenci tržeb," uvedl.
Podle poradce náměstkyně ministra financí Lukáše Kozáka ministerstvo plánuje, že elektronickou evidenci tržeb spustí 1. ledna příštího roku.
"Zákon o evidenci tržeb by měl být příští týden předložen do vnějšího připomínkového řízení, aby mohla být zahájena široká diskuse," řekl Kozák.
Finanční správa bude moci díky novému systému on-line sledovat tržby podnikatelů a postihovat nepoctivce.
Od ledna by se elektronická evidence měla týkat firem, které podnikají v restauračních nebo ubytovacích službách. Od dubna budou do systému zahrnuty maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Od července by měly tržby hlásit i fyzické osoby, které provozují restauraci, hotel nebo prodejnu.
Elektronicky evidovat tržby bude muset 105 000 prodejen a 50 000 restaurací. Kozák řekl, že ministerstvo financí chce postupně povinnost rozšířit i na ostatní příjemce plateb v hotovosti. Hlásit tržby by měli provozovatelé stánků, někteří lékaři, kadeřnice či právníci.
Drobní prodejci si nebudou muset pořizovat speciální zařízení, které informaci odešle do systému ještě před vytištěním stvrzenky o nákupu, ale bude stačit, když tržby nahlásí například jednou týdně pomocí počítače.
Elektronické pokladny stojí v základním provedení 10 000 až 20 000 korun. Moderní pokladny nyní nemá například 80 procent prodejen s potravinami řetězce ESO.
"Pro nás to bude znamenat investici zhruba 13 milionů korun," upozornil šéf družstva Eso Market Jiří Štorch. Obchodníci, kteří jsou v Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO), podle jeho odhadu budou muset do pokladen investovat až 250 milionů korun.
Podle předsedy AČTO Zdeňka Juračky budou však náklady obchodníků na pořízení pokladen rozdílné. "Kdo má hodně prodejen, udělá výběrové řízení a určitě získá slušnou cenu. Nejhůř na tom budou živnostníci s jednou či dvěma prodejnami," míní Juračka, podle kterého poctiví obchodníci na registraci tržeb ale vydělají, protože se sníží nekalá konkurence. Se zavedením registrace tržeb by mohla klesnout i DPH.
Elektronická evidence tržeb má v ekonomice snížit nebo dostat pod kontrolu platby v hotovosti. Stát platbou bez dokladu přichází o daňové příjmy z DPH. Například majitelé restaurací by měli podle odhadu ministerstva financí ročně státu odvést 11 miliard korun, nicméně ve skutečnosti to je 1,7 miliardy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist