Koruna v pátek prolomila další psychologickou hranici, dolar stál přes 25 korun - 25,01 CZK/USD. Později koruna zpevnila, ve 13:30 byl kurz 24,90 CZK/USD, vyplývá z údajů na serveru Patria Online. Přes 25 korun stál dolar naposledy v létě 2005.

Koruna následuje euro, které oslabuje k dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky pumpovat do ekonomiky eurozóny peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů.

Hranici 24 korun koruna vůči dolaru prolomila před zhruba deseti dny, tehdy prudce oslabila také k euru. Investoři se totiž po zveřejnění údajů o prosincové inflaci v Česku obávali, že by Česká národní banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním.

Trh se pak ale zhruba po týdnu uklidnil poté, co guvernér ČNB Miroslav Singer oznámil, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat. Nynější nové oslabení české měny k americké je vedeno ztrátami eura k dolaru.

Euro se propadlo až na 1,1115 USD, což byla nejnižší úroveň od září 2003. Podobně jako ve čtvrtek tak ztratilo zhruba dvě procenta hodnoty. Od začátku letošního roku už přitom jednotná evropská měna oslabila o téměř osm procent.

Graf vývoje koruny vůči dolaru:

Graf vA tL A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový stimulační program pro ekonomiku eurozóny překvapil část investorů nejen rozsahem, ale i tím, že ECB hodlá nést pětinu rizika spojeného s držením dluhu. Zbytek převezmou národní centrální banky. Někteří investoři předpokládali, že v eurozóně žádné rozložení rizika nenastane. Na nákupním seznamu ECB zároveň budou i dluhopisy se splatností až 30 let, což je podstatně déle, než mnozí čekali, podotýká agentura Reuters.

Pro další vývoj kurzu eura bude důležitý výsledek nedělních voleb v Řecku. Jejich favoritem je levicová opozice, která se staví proti vládním úsporám spojeným s mezinárodní finanční pomocí.

Na nová rekordní minima v pátek klesaly náklady evropských vlád na půjčky. Například výnosy desetiletých dluhopisů německé vlády sestoupily až na 0,368 procenta, výnosy třicetiletých dluhopisů pak vůbec poprvé spadly pod jedno procento. Na rekordní minima sestoupily i výnosy desetiletých dluhopisů španělské vlády, výnosy řeckých dluhopisů klesaly také, i když nejistota před nedělními parlamentními volbami v Řecku je držela relativně vysoko.

Vzhůru naopak zamířily ceny evropských akcií. Panevropský index FTSEurofirst 300 kolem poledne vykazoval nárůst o 1,4 procenta, i když si už ve čtvrtek připsal 1,6 procenta.

Z poklesu kurzu eura budou podle analytiků těžit hlavně akcie citlivé na hospodářský cyklus, jako jsou například akcie výrobců aut. Akcie z tohoto sektoru dnes patří k hlavním tahounům růstu a například akcie BMW přidávaly více než čtyři procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist