Česká národní banka (ČNB) bude patrně uplatňovat hranici 27 korun k euru jako kurzový závazek pro českou měnu déle, než původně předpokládala.

Důvodem je skutečnost, že v dohledné době pravděpodobně nebude potřeba zpřísnit v České republice měnovou politiku. V rozhovoru otištěném v pátečním vydání slovenského listu Hospodárske noviny to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

"Dovážíme a ještě nějakou dobu zřejmě také budeme importovat systematické protiinflační a často i deflační tlaky z eurozóny. Kurzovní závazek na nějaké hranici pomáhá omezovat jejich negativní důsledky na poptávku v české ekonomice. Limit na úrovni 27 korun za euro tu s námi pravděpodobně zůstane déle, než jsme předpokládali," uvedl Singer.

Režim devizových intervencí se zmiňovaným závazkem zahájila ČNB předloni v listopadu a později oznámila, že ho neukončí dříve než v roce 2016.

Koruna tento měsíc oslabila až k úrovni 28,50 Kč/EUR. Následně část ztrát smazala a dostala se pod hranici 28 Kč/EUR. Singer uvedl, že kolísání kurzu české měny nebylo nijak dramatické.

"My necháváme kurz volně fluktuovat na úrovních nad stanovených 27 korun. Nemáme určenou žádnou horní hranici," řekl Singer.

Guvernér ČNB také poznamenal, že klesající ceny ropy jsou spíše pozitivním faktorem pro ekonomiku. Sice prý mohou být překážkou pro dosažení inflačního cíle ČNB, ale na druhé straně pomáhají firmám.