Obchodní deficit Japonska vzrostl loni více než o 11 procent na rekordních 12,8 bilionu jenů (2,68 bilionu korun). V pondělí to oznámilo japonské ministerstvo financí. Vývoz sice mírně oživil, slabý kurz jenu ale zvýšil dovozní náklady, zejména ceny dovážených energií.
Japonský vývoz se loni zvýšil o 4,8 procenta na 73,1 bilionu jenů. Dovoz ale vyskočil o 5,7 procenta na rekordních 85,9 bilionu jenů. Obchodní deficit tak vzrostl o 11,4 procenta z předloňské úrovně 11,5 bilionu jenů.
Předběžná data ale zároveň ukazují, že vývoz z třetí největší světové ekonomiky rostl ve druhém pololetí skoro dvakrát rychleji než v první polovině roku. Dovoz naopak prudce zpomalil. Podle agentury AP to naznačuje, že japonský obchodní schodek by se v příštích měsících mohl snížit.
Japonská centrální banka snížila odhad inflace. Země se stále potýká s recesí - čtěte ZDE
Japonsko schválilo rozpočet s rekordními výdaji, deficit však bude nižší - čtěte ZDE
Japonský jen k americkému dolaru oslabil během posledního roku zhruba na 117 jenů za dolar. Ještě na začátku loňského roku stál dolar zhruba 100 jenů. Slabší jen zvyšuje hodnotu japonského vývozu po převodu na domácí měnu. Zároveň ale zvyšuje náklady na dovoz pohonných hmot a potravin.
Japonsko desítky let hospodařilo s obchodními přebytky. Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v důsledku katastrofálního zemětřesení a vlny tsunami v březnu 2011 ale země odstavila všechny jaderné reaktory. Musela pak výrazně zvýšit dovoz ropy a plynu, aby nahradila výpadek výroby elektřiny z jádra.
Světové ceny ropy od loňského června klesly zhruba o 60 procent, což japonským podnikům pomohlo. Do nejnovějších dat se to podle analytika Marcela Thielianta ze společnosti Capital Economics ale plně nepromítlo. "Nižší ceny energií mohou obchodní bilanci v příštích několika měsících krátkodobě vrátit do přebytku, slabší jen a oživení cen ropy ji ale stáhnou zpět do deficitu," uvedl podle agentury AP.
Největší vývozní trh pro Japonsko představují Spojené státy. S nimi má Tokio stále přebytek, který loni zůstal zhruba na předloňské úrovni přes šest bilionů jenů. Vývoz do Číny byl loni vyšší o 15 procent. Zřejmě se ale jeho objem zmenší, protože čínská ekonomika po třech desetiletích prudkého růstu zpomaluje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist