Velký zájem o nové iPhony vystřelil zisk Applu o téměř 40 procent, a dosáhl tak na nový rekord. V posledním čtvrtletí loňského roku firma totiž vydělala 18 miliard dolarů (přes 440 miliard korun). Téměř o třetinu vyrostly také tržby na necelých 75 miliard dolarů. To je pro srovnání téměř třikrát tolik, než kolik ve stejném období utržil Microsoft.

Oznámenými výsledky za své první účetní čtvrtletí tak Apple překonal všechna očekávání analytiků. Během mimoburzovního obchodování tak cena akcií firmy začala stoupat zhruba o šest procent.

Za rekordním čtvrtletím výrazně posíleným vánoční sezonou stojí hlavně úspěch v Číně, kde firma utržila o 70 procent více než v předešlém roce. Tržby firmy ale rostly více než o pětinu ve všech regionech včetně Spojených států. Jednociferný růst Apple zaznamenal jen v Japonsku.

Podle analytické společnosti Canalys však Apple v prodejích telefonů na čínském trhu překonal dosavadní jedničku Xiaomi a tržby z regionu se velmi přiblížily prodejům v Evropě, která je druhým největším odbytištěm společnosti. Americká společnost tak naplno začala také těžit z partnerství s největším mobilním operátorem na světě China Mobile, který iPhony zařadil do své nabídky.

Applu tak vyšla sázka na větší úhlopříčku displeje svého chytrého telefonu. Právě větší telefony jsou totiž v Asii velmi oblíbené. Firma tak celosvětově prodala ve čtvrtletí 74,5 milionu iPhonů, což je téměř o polovinu více než o loňských Vánocích. Společnost ale neprozradila, jak se dařilo jednotlivým modelům zařízení.

I tak ale firma popřela dřívější zprávy, že se v Číně poprvé prodalo více iPhonů než ve Spojených státech.

Ukázalo se však také, že firma s nakousnutým jablíčkem ve znaku je stále závislejší právě na prodeji telefonů, které již tvoří 70 procent jejích tržeb. Prodej počítačů Mac sice rostl o 10 procent, zájem o tablety iPad však stále klesá. Příjmy z jejich prodejů totiž v posledním čtvrtletí roku dokonce klesly o pětinu.

Dále také narostl objem hotovosti, který firma drží. Na účtech už má 178 miliard dolarů, což je více, než jaká je tržní hodnota celých firem jako Intel, IBM či Amazon.

Spolu s výsledky Apple také konečně prozradil, že jeho nové chytré hodinky Apple Watch přijdou na americký trh v dubnu. Kdy ale dorazí do Česka, zatím není jasné.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru