Německá vláda se rozhodla prozatímně zastavit uplatňování tamní minimální mzdy na zahraniční řidiče nákladních aut projíždějících přes Německo. V pátek to podle agentury DPA oznámila ministryně práce Andrea Nahlesová. Dopravci z Polska, Česka i dalších zemí se obávají, že je dodržování německého nařízení přivede do finančních problémů. Výhrady proti této úpravě má také Brusel.

Nahlesová uvedla, že prozatímní krok bude platit až do vyřešení právních otázek. Kritici včetně české či polské vlády tvrdí, že postup vyžadovat německou minimální mzdu i na zahraničních dopravcích odporuje evropskému právu. Provozovatelé nákladní dopravy hovoří o tom, že povinnost platit řidičům 8,50 eura (235 korun) za hodinu jízdy po Německu může firmy přivést do finančních potíží.

Odklad v pátek ocenilo Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia, považuje jej ale jen za první krok. Kromě tranzitní dopravy se zavedení německé minimální mzdy má týkat i českých dopravců vozících zboží do Německa. Spolková republika Německo je největším tuzemským obchodním partnerem a povinnost vyplácet německou mzdu zaměstnancům vozícím zboží do Německa je navíc v kolizi s českým právním řádem, uvedl Česmad. Podle zákoníku práce by totiž měla být obdobná práce u jednoho zaměstnavatele honorována stejně, dodal mluvčí sdružení Martin Felix.

Podle Česko-německé obchodní a průmyslové komory páteční rozhodnutí znamená zastavení probíhajících přestupkových řízení a také to, že nebudou zahajována další. 

Nahlesová prohlášení o prozatímním nevyžadování německé minimální mzdy učinila po setkání s polským protějškem. Mimo jiné uvedla, že nynější rozhodnutí Berlína je ve znamení dobrých sousedských vztahů.

Prozatím není stanoven žádný termín, kdy Německo prozatímní opatření ukončí a kdy začne minimální mzdu vyžadovat. Nahlesová nicméně řekla, že vítá rozhodnutí Evropské komise prověřit celou záležitost. Posudek by měl být hotov ještě před létem. Berlín trvá na tom, že zákon je v souladu s unijním právem.

Rozhodnutí neuplatňovat minimální mzdu na německých dálnicích uvítal i premiér Sobotka. Dle jeho slov česká vláda v této věci učinila několik bilaterárních kroků. Především s dalšími východoevropskými státy vytvořili koalici, která se bude zasazovat o prozkoumání německého nařízení z pohledu práva EU.

Vedle vlád považují zákon za diskriminační i zástupci dopravců, protože jej žádná jiná evropská země neuplatňuje. Německo tím podle nich porušuje evropský princip volné dopravy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist