Britská ropná společnost BP se kvůli prudkému poklesu cen ropy propadla v loňském čtvrtém čtvrtletí do ztráty 4,4 miliardy dolarů (108 miliard korun). Firma k tomu dodala, že se rozhodla omezit své investiční plány pro letošní rok.

Čtvrtletní ztráta zahrnuje snížení hodnoty zásob o pěti miliardách dolarů. Hospodářské výsledky podniku se prudce zhoršily ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2013, kdy firma vydělala přes miliardu dolarů.

Bez zahrnutí změn hodnoty zásob hospodařila BP ve čtvrtém čtvrtletí 2014 se ztrátou 959 milionů dolarů po zisku 1,5 miliardy dolarů před rokem. "Vstoupili jsme do nového a náročného období nízkých cen ropy," uvedl šéf společnosti Bob Dudley.

Britskou BP zasáhl rovněž nižší zisk ruské ropné společnosti Rosněfť, ve které vlastní pětinový podíl. Na hospodářské výsledky Rosněfti mají kromě levné ropy negativní dopad rovněž západní sankce vůči Rusku a prudký pokles ruského rublu.

BP nyní předpokládá, že její kapitálové výdaje letos klesnou zhruba na 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Původně přitom počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard dolarů.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily více než o polovinu a v současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Levná ropa zasáhla také například hospodářské výsledky největší evropské ropné společnosti Royal Dutch Shell nebo největší světové veřejně obchodované ropné firmy Exxon Mobil.

Firma Shell k tomu uvedla, že kvůli poklesu cen ropy sníží v příštích třech letech investice zhruba o 15 miliard dolarů. K omezování investic už přikročily i další ropné podniky včetně společností Total, BP nebo ConocoPhillips. Šéf italské energetické firmy Eni Claudio Descalzi v lednu varoval, že kvůli nedostatečným investicím do těžby by ropa mohla v budoucnu zdražit až na 200 dolarů za barel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist