Od ledna není podle ochránců soukromí možné zpracovávat a zveřejňovat adresy či místo pobytu živnostníků, které byly do konce loňského roku získány z živnostenského rejstříku. Upozornil na to ve čtvrtek Úřad pro ochranu osobních úřadů (ÚOOÚ) v souvislosti s novelou živnostenského zákona.

"Od 1. ledna 2015 není v živnostenském rejstříku veřejně přístupná adresa bydliště či místo pobytu fyzické osoby podnikající," uvedl ve čtvrtek mluvčí úřadu David Pavlát. Je proto podle něj nezbytné, aby ti, kteří tyto osobní údaje z rejstříku dříve převzali, omezili rozsah zveřejňovaných údajů v duchu živnostenské novely.

Živnostníkům, jejichž údaje budou nadále k dispozici na různých internetových stránkách, mluvčí doporučil, aby kontaktovali provozovatele takovýchto stránek se žádostí o odstranění příslušných údajů. Pokud jim nebude vyhověno, mohou se obrátit se stížností na ÚOOÚ s doložením své předchozí žádosti na provozovatele webových stránek, dodal mluvčí.

Údaje týkající se bydliště a místa pobytu podnikatelů jsou v rejstříku nově dostupné pouze v případě, že žadatel o ně prokáže, že na nich má právní zájem. Pro běžné uživatele rejstříku má být dostatečným identifikátorem adresa sídla podnikatele.

Z veřejné databáze mají být podle novely odstraněny údaje o podnikatelích, kteří ukončili činnost, a to po čtyřech letech od jejího skončení. Nyní jsou tyto údaje v rejstříku i poté, co těmto lidem zaniklo poslední živnostenské oprávnění. To kritizovali jak bývalí podnikatelé, jejichž údaje zůstávají zveřejněny, i když před mnoha lety ukončili činnost, tak Úřad pro ochranu osobních údajů.