Založit v Česku firmu by mělo být levnější o několik tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti v současné době připravuje novelu zákona, díky které by se snížily soudní poplatky.
Podnikatel, který si chce dnes založit společnost s ručením omezením, musí nejprve zaplatit soudní a notářské poplatky. Dohromady ho vyjdou minimálně na 11 tisíc korun. Reálně se ale podle Pavly Svobodové z České asociace podnikatelů částka pohybuje okolo 20 tisíc. Nově by neměla přesáhnout tři tisíce korun.
Snížení nákladů na založení nového podniku nařídila Evropská komise (EK). Je to jedna z předběžných podmínek, kterou musí Česko splnit kvůli čerpání dotací ze strukturálních fondů EU.
Podle komise by se měl součet vstupních poplatků ve všech členských zemích pohybovat kolem částky nejvýše 100 eur. Česko stanovilo hranici tří tisíc kvůli změnám kurzu.
Samotné soudní poplatky za první zápis do obchodního rejstříku dnes stojí minimálně šest tisíc korun. Novelu, která je má snížit o zatím neupřesněnou částku, by mělo ministerstvo spravedlnosti (MS) předložit ještě letos vládě.
MS zatím podrobnosti zveřejňovat nechce. "O všem se teprve diskutuje," řekla serveru IHNED.cz mluvčí MS Kateřina Hrochová. Na novele zákona se podílejí také ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu.
Snížit by se v budoucnu měly i notářské poplatky. Vyplývá to ze závěrečných materiálů dotačního operačního programu Praha, který uvádí, že se ministerstvo spravedlnosti chystá upravit vyhlášku o notářských odměnách. Samotné MS ale snížení notářských poplatků zatím nechce komentovat.
Notář si dnes účtuje jako odměnu za sepsání zakladatelské listiny minimálně čtyři tisíce korun bez daně.
Poslední poplatek, který musí podnikatel při zakládání firmy zaplatit živnostenskému úřadu, je správní poplatek za ohlášení živnosti. Ten stojí 1000 korun.
"Určitě je velká množina lidí, kteří se rozhodují mezi podnikáním na živnostenský list a založením společnosti. Pokud by se to finančně srovnalo na podobnou úroveň, tak by se mohlo zakládat víc firem," řekl serveru IHNED.cz Martin Chamr, expert na zakládání firem.
Nejnižší náklady na založení firem platí podnikatelé, pokud zakládají veřejnou obchodní společnost, protože není nutné pořizovat notářský zápis. Nejvíc stojí založení akciové společnosti. Soudní i notářské poplatky se u ní vypočítávají podle výše základního kapitálu.
Vláda slíbila 116 miliard korun z unijních fondů na rozvoj podnikání - čtěte ZDE
V Česku jsou druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání v Evropské unii - čtěte ZDE
V současnosti není jasné, jakých typů firem by se snížení nákladů dotklo. Z nařízení Evropské komise vyplývá, že by se nemuselo vztahovat na akciové společnosti. Podle Hrochové ale není vyloučené, že by se mohlo týkat i jich.
"Všechny poplatky spojené s vytvořením nové firmy by se měly minimalizovat. Nutně potřebujeme, aby vznikaly nové firmy a aby se realizovaly podnikatelské nápady, a aby se tím pádem udržela infrastruktura regionů," řekl serveru IHNED.cz předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček, který snížení nákladů vítá.
V současnosti plní podmínky Evropské komise jen sedm členských zemí včetně Velké Británie nebo Francie. Česká republika patří spíš k průměru. Vyšší soudní poplatky má například Lucembursko (1100 eur) nebo Itálie (2100 eur).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist