Největší české telekomunikační firmě za celý loňský rok poklesly výnosy o více než pět procent na 44,7 miliard korun. Meziroční pokles se ale výrazně zpomalil v posledním čtvrtletí, kdy se výnosy snížily jen o půl procenta na 11,6 miliardy.

Kvůli tlaku na nižší ceny klesaly hlavně příjmy z mobilního segmentu. Za celý rok se snížily o necelých 12 procent. Zhruba stejnou rychlostí ale rostly příjmy z mobilních dat. Rychlým mobilním internetem už O2 podle svých slov pokrývá 93 procent populace. Celkově má nyní operátor 5,07 milionu mobilních zákazníků. Jejich počet se sice za rok snížil, mírně však rostl počet tarifních klientů. Podíl chytrých telefonů v síti stoupl o pět procentních bodů na téměř 40 procent. Konkurence zatím výsledky nezveřejnila.

Provozní zisk OIBDA za celý rok poklesl o 13 procent na 16 miliard. Čistý zisk se pak snížil dokonce o 30 procent na čtyři miliardy. Za tím však stojí na jedné straně i zaúčtování jednorázové platby 643 milionů za sdílení sítí od T-Mobilu, která zvýšila zisk v předešlém roce, a také zvýšené investice v roce 2014 tažené platbou 7,65 miliardy za kmitočty pro mobilní internet LTE a také platby za ochrannou známku.

Operátorovi se daří hlavně na Slovensku, kde za minulý rok utržil 224 milionů eur (kolem 6,2 miliardy), což znamenalo nárůst o 17 procent.

Díky neomezeným tarifům v Česku stoupl i mobilní hlasový provoz. V roce 2014 provolali zákazníci 11 532 milionů minut, což představuje růst o sedm procent. Zájem o mobilní internet meziročně stoupl o 17 procent.

Pevný internet od O2 využívalo ke konci roku 922 000 zákazníků a v samotném čtvrtém čtvrtletí jejich počet vzrostl o 7200. Počet zákazníků digitální televize O2 TV se zvýšil o 18 procent na 184 000. Svůj podíl na tom má i nově zavedená služba O2TV Go, která umožňuje díky stejnojmenné aplikaci sledovat televizní vysílání na mobilních zařízeních. Od svého uvedení na trh eviduje 240 000 stažení.

Firma navíc pokračuje v úsporných opatřeních. Například počet zaměstnanců se za minulý rok snížil zhruba o 700. "Celkově se nám v roce 2014 podařilo snížit naše provozní náklady o deset procent a v transformaci společnosti budeme pokračovat i v roce 2015," komentoval finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil s tím, že se například odměny manažerů snížily na polovinu.

Podle generálního ředitele O2 Tomáše Budníka firma zatím nezveřejní výši vyplácené dividendy ani výhled hospodaření pro letošní rok. V současné době totiž probíhají vyjednávání s bankami o úvěru, který O2 využije na poskytnutí finanční asistence ve výši zhruba 25 miliard korun mateřské skupině PPF. Zároveň také probíhá analýza plánu rozdělit firmu na dvě části, která by měla být hotová v následujících týdnech.

Analytici očekávali, že by se mohla dividenda pohybovat kolem 13 korun, tedy o pět korun méně, než kolik firma vyplácela loni. Ve hře je ale také varianta, že se žádná dividenda vyplácet nebude.

"Pokud se splní riziko nevyplacení žádné dividendy, dovedu si představit pokles ceny akcií až na nová dlouhodobá minima," řekl analytik Komerční banky Josef Němý. Cena akcií v průběhu loňského roku poklesla zhruba o čtvrtinu a včerejší den tak uzavřely s hodnotou 222,5 koruny. Na zveřejnění hospodářských výsledků cena akcií v podstatě nereagovala.

Operátora O2 loni na začátku roku převzala finanční skupina PPF, která ve firmě nyní drží podíl přes 83 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist