Světová poptávka po zlatě loni klesla na nejnižší úroveň za pět let. Oznámila to ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC), která sdružuje přední těžaře tohoto kovu. Nákup šperků, zlatých mincí a prutů tedy nedokázal překonat hodnoty z roku 2013, kdy byla spotřeba zlata rekordní.

Kellnerův Polymetal loni zvýšil produkci zlata. Do PPF poslal 680 milionů - čtěte ZDE

Celková poptávka po zlatě loni klesla na 3923,7 tuny z 4087,6 tuny v předešlém roce. Zatímco zájem o zlaté šperky byl nižší o desetinu, poptávka po investičním zlatě se o dvě procenta zvýšila. Centrální banky loni nakoupily přes 477 tun zlata, nejvíce za skoro 50 let.

Nejvíce žlutého kovu, jak se zlatu často přezdívá, loni nakoupili zákazníci z Indie, která tak prvenství sebrala Číně. Oproti enormní spotřebě v předloňském roce ale zájem o zlato v obou těchto zemích klesl. V Indii byl přitom propad poptávky skoro třikrát nižší než v Číně, kde činil 38 procent.

Na nový rekord stoupla v Indii poptávka po zlatých špercích, což souviselo s nákupem klenotnického zboží na svatby a festivaly. V Číně, kde trh se zlatem zažil v roce 2013 nákupní horečku související s prognózou nízké ceny, se naopak poptávka po špercích loni o 33 procent propadla. Zájem o tento kov ale zasáhla i kampaň čínských úřadů proti korupci a ostentativnímu utrácení a například poptávka po investičním zlatě v Číně klesla na polovinu.

Čína a Indie v loňském roce tvořily více než polovinu světové poptávky po zlatě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist