Únorové číslo Právního rádce se podrobně popisuje problematiku zaměstnávání specifických skupin zaměstnanců. Těhotná zaměstnankyně je ze zákona pod speciální ochranou a platí pro ni specifické pracovní podmínky týkající se především převedení na jinou práci, vysílání na pracovní cesty i úpravy pracovní doby. Samotnou informaci o těhotenství ale nemusí žena zaměstnavateli vůbec oznámit a on ji od ní nesmí požadovat.
Specifická práva rodičů
"Jedinou výjimkou je případ, kdy bude pro požadavek informace o těhotenství zaměstnankyně dán věcný důvod spočívající v povaze práce a bude-li tento požadavek přiměřený nebo v případech stanovených právními předpisy. Nejčastěji bude zaměstnavatel oprávněn informaci o těhotenství zaměstnankyně zjišťovat, pokud zaměstnankyně vykonává práci, která je pro těhotné zaměstnankyně zakázána podle vyhlášky č. 288/2003 Sb.," uvádějí Matej Mihálik a Marie Janšová z advokátní kanceláře Glatzová & Co ve svém článku Co znamená těhotenství v práci?.
V souvislosti se zaměstnáváním rodičů je také důležité znát podmínky pro mateřskou a rodičovskou dovolenou, poskytování peněžité pomoci v mateřství či rodičovského příspěvku. Pro zaměstnavatele je například důležité, že v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nesmí jí dát výpověď. Totéž platí i pro muže na rodičovské dovolené.
"Zákaz výpovědi se neuplatní v případech, kdy výpověď z pracovního poměru dává zaměstnanec nebo když se končí pracovní poměr dohodou. V těchto případech zákoník práce nebrání zaměstnavateli skončit skončit pracovní poměr. Zaměstnanec však může podat výpověď kdykoliv, tedy i v ochranné době," upozorňuje ve svém článku Co byste měli vědět o mateřské a rodičovské dovolené advokát Ladislav Jouza.
Přestávky pro mladistvé
Další zvláště chráněnou skupinou zaměstnanců jsou mladiství. Mají nárok na častější odpočinek, nesmějí pracovat přesčas a nesmějí konat určité práce. Za porušení podmínek hrozí zaměstnavateli až několikamilionové pokuty, ale i trestní odpovědnost. Specifika má také uzavírání pracovních smluv s mladistvými nebo naopak ukončování jejich pracovněprávního vztahu.
V únorovém čísle měsíčníku Právní rádce, který vyšel 13. února, najdete mimo jiné tato témata:
Rozhovor s předsedou Ústavně právního výboru Senátu ČR Miroslavem Antlem
Co působí problémy při náhradě škody
Jak se bránit zneužití starší ochranné známky
"Od roku 2014 nový občanský zákoník vyžaduje, aby byl do ukončení povinné docházky odložen nejen nástup do práce, ale i uzavření pracovní smlouvy anebo dohody. Tato změna znamená, že do konce školního roku si mladiství mohou pracovní místo pouze předjednat, nesmějí však uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu," upozorňují Tomáš Procházka a Martin Grešák z advokátní kanceláře Dvořák, Hager & Partners ve svém článku Zaměstnávání mladistvých ve třinácti bodech.
Povinnost zaměstnat handicapované
Zvláštní ochrana v zaměstnání pak platí také pro postižené. Jak upozorňuje Jan Schneeweis z advokátní kanceláře Tomíček Legal ve svém článku Co s sebou nese zaměstnávání zdravotně postižených, začleňování této skupiny na pracovním trhu stále není pro řadu zaměstnavatelů samozřejmostí. Je tak proto především úkolem státu, aby je k tomu motivoval například ve formě slev na dani nebo přímých příspěvků. Současně ale také zavádí povinné kvóty a řadu povinností.
"Obtížným činní zaměstnávání osob se zdravotním handicapem více faktorů, například nepochopení pojmu osoba se zdravotním postižením. V daném kontextu si zaměstnavatelé nejdříve představí osobu s omezenou pohyblivostí, pro niž bude potřeba realizovat nákladné stavební úpravy, to se však ve skutečnosti týká pouze úzké výseče zdravotně handicapovaných," říká Jan Schneeweis.
/Více k zaměstnávání specifických skupin se dočtete v novém čísle Právního rádce, které vyšlo v pátek 13. února./
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.