Ministři financí zemí eurozóny schválili řecký seznam reforem. Prodloužení řeckého záchranného programu o čtyři měsíce tak stojí v cestě už jen souhlas parlamentů sedmi států eurozóny, včetně toho řeckého.

Seznam ministrům doporučili schválit zástupci Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a eurokomisař pro ekonomiku Pierre Moscovici v dopise šéfovi euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi napsali, že seznam reforem je "dostatečně komplexní jako výchozí bod pro úspěšné ukončení současného programu, jak bylo požadováno na minulé schůzce euroskupiny".

Za dobrý základ dokument označil také šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi a ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová, podle které je však plán málo konkrétní.

"V některých oblastech, jako je boj s daňovými úniky a korupcí, jsem potěšena tím, co se zdá být mnohem důraznějším odhodláním ze strany nové administrativy v Aténách," napsala Lagardeová v dopise předsedovi euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi. "V několika málo oblastech, včetně těch nejdůležitějších, dopis ale neobsahuje jasné záruky, že vláda má v úmyslu provést zmíněné reformy," upozornila. Jde prý například o oblast důchodů či reforem pracovního trhu.

Podle šéfa ECB Draghiho je jasné, že základem pro uzavření přezkumu a rovněž pro jakoukoli budoucí dohodu budou stávající závazky v současných memorandech (programech zmírnění dluhové zátěže výměnou za reformy a výdajové úspory). Nyní bude nutné posoudit, zda doposud zavedená opatření, v nichž nová vládní garnitura v Řecku nechce pokračovat, budou nahrazena jinými, která budou přinášet stejné nebo dokonce lepší výsledky v rámci kýžených ekonomických cílů. Draghi vyzval zároveň Atény k rychlému jednání, aby stabilizovaly platební disciplínu a vyvarovaly se jakýchkoli jednostranných kroků, které by dosavadní trend zvrátily.

Kdo byl autorem řeckého dopisu?

Na Twitteru se už mezitím objevily spekulace, že autorem řeckého dopisu se seznamem reforem nebyl řecký ministr financí Janis Varufakis, který je pod ním podepsán, ale úředník Evropské komise Declan Costello. Dokument, ve kterém byl dopis poslán byl totiž v počítači vytvořen právě Costellem. Je tedy možné, že dříve velmi vágní návrh Řecka musela nakonec "vyžehlit" Evropská komise, a proto byl Eurozóně poslán až v poslední možnou chvíli.  

I proto měl ale v úterý nejspíše daleko větší šance na schválení.

"Dohoda z pátku platí," napsal na Twitteru slovenský ministr financí Peter Kažimír. Dodal, že řeckou stranu ale do konce dubna čeká ještě mnoho práce. Nejpozději na konci dubna musí Atény získat souhlas všech institucí s podrobnou představou svých reformních plánů.

Řecká vláda odeslala seznam chystaných reforem, jehož odevzdání bylo podmínkou prodloužení úvěrového programu, během úterka. Informoval o tom server BBC, podle kterého zveřejněný seznam zahrnuje všeobecně  předpokládaná opatření, a to včetně plánů na boj s daňovými úniky a korupcí. Nastiňuje rovněž návrhy k omezení státní správy.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas obdržení návrhu potvrdil prostřednictvím svého twitterového účtu:

Řecká vláda předala seznam svých zamýšlených reformních opatření v pondělí večer, tedy v termínu, na kterém se euroskupina v pátek dohodla. Uvedl to v úterý její šéf, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem na jednání hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu. Návrh podle něj nyní posuzují Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF). Dijsselbloem sám nechtěl zatím řecký dokument nijak hodnotit. Opět také jednoznačně odmítl možnost řeckého odchodu z eurozóny.

"Přišlo to ve 23:15, aspoň do mé schránky. Zpoždění nebylo," řekl Dijsselbloem. Europoslancům také řekl, že pokud se komise, ECB i MMF k řeckému dokumentu postaví pozitivně, projednají následně prostřednictvím telekonference svůj další postup ministři financí zemí platících eurem. Prodloužení programu kromě nich musí v některých zemích eurozóny, včetně významného Německa, také schválit národní parlamenty, příslušný proces se má rozběhnout souběžně. "Závěrečné rozhodnutí bude vždy politické," poznamenal Dijsselbloem s tím, že času není nazbyt.

Řekové podle něj berou své reformní závazky vážně, je prý však ale potřeba ještě mnoho práce. V noci na úterý předaný seznam je podle Dijsselbloema jen přehledem typu reforem, které by vláda premiéra Alexise Tsiprase chtěla prosazovat, které ze současných nahradit a v čem pokračovat. "Nějakou dobu potrvá, než se dostaneme k detailům a než vypracujeme novou dohodu," podotkl.

Co všechno Řekové Evropě slíbili?

Reformy řecká vláda rozdělila do čtyř hlavních skupin - Fiskální strukturální politika, Finanční stabilita, Politika na podporu růstu a Humanitární krize.

V oblasti fiskální strukturální politiky řecká vláda slíbila reformovat daňovou politiku, omezit daňové výjimky a zajistit lepší výběr a vymáhání daní. Chce také zlepšit správu veřejných financí a bude přezkoumávat a kontrolovat "každou oblast" státních výdajů. Pokud jde o penze, Atény chtějí sloučit penzijní fondy, aby dosáhly úspor. Zároveň omezí mezery a pobídky pro předčasný odchod do důchodu. Je to zřejmě snaha nalézt kompromis k záměru vlády zabránit dalšímu snižování penzí, jak požadovali inspektoři Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

V rámci modernizace veřejné správy a boje s korupcí se chce řecká vláda zaměřit hlavně na pašování tabáku, praní špinavých peněz a monitorování dovozních cen. Boj proti korupci se stane národní prioritou. Sníží se také počet ministerstev ze 16 na deset, počet vládních poradců nebo výhod pro ministry, členy parlamentu a vysoké úředníky, jako jsou služební auta a proplácení cestovních výdajů. Řecko chce také reformovat systém mezd ve veřejném sektoru tak, aby se dále nesnižovaly mzdy ve veřejném sektoru, ale aby se současně zajistilo, že celkové náklady na mzdy ve veřejném sektoru nebudou růst.

Chceme vidět čísla, tweetuje slovenský ministr financí:

Finanční stabilita by měla být garantována tím, že řecká vláda zajistí, aby banky byly provozovány podle komerčních a bankovních pravidel. Vláda chce tímto slibem ukázat, že nebude zasahovat do provozu bank.

Jako součást politiky na podporu růstu Řecko slíbilo, že nebude zasahovat do dokončené privatizace a bude pokračovat v rozběhnutém privatizačním procesu. Přezkoumá také privatizaci, která se zatím nerozběhla, a bude se snažit zlepšit podmínky procesu a přilákat investice do důležitých sektorů. V otázce reforem trhu práce a minimální mzdy vláda premiéra Alexise Tsiprase ustoupila od volebních slibů, že okamžitě zvýší minimální mzdu. Místo toho nabídla postupné zavádění nového přístupu ke kolektivnímu vyjednávání s cílem zvýšit časem minimální mzdu. Rozsah a načasování slíbila vláda konzultovat s evropskými a mezinárodními institucemi.

Řecká vláda se zavázala zlepšit i podnikatelské prostředí a reformovat soudní systém. Zároveň také slíbila, že státní výdaje na řešení "humanitárních krizí" nepoškodí rozpočet.

Evropská komise řecký závazek bojovat s daňovými úniky i s korupcí a usilovat o modernizaci systému daní a cel ocenila a zmínila to i v dopise, který zaslala euroskupině poté, co posoudila seznam reformních opatření.

Dohoda odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách v případě dohody dostane do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Schäuble doporučil Spolkovému sněmu pomoc schválit

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble doporučil Spolkovému sněmu, aby schválil prodloužení úvěrové pomoci pro zadlužené Řecko. Svou podporu ale podmínil schválením seznam reforem Evropskou unií, uvedl v úterý deník Handelsblatt.

"Za předpokladu, že se Řecko přihlásí ke svým závazkům a že to euroskupina přijme, podporuje spolková vláda navržené prodloužení (úvěrového programu)," cituje Handelsblatt z dopisu, který Schäuble předložil předsedovi Spolkového sněmu Norbertu Lammertovi.

Schäuble v dopisu rovněž uvedl, že se Atény zavázaly úzce spolupracovat s Evropskou unií, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem na strukturálních reformách, které mají přispět k oživení řecké ekonomiky. "Navíc se Řecko zavázalo, že nezruší už provedená opatření a nebude jednostranně prosazovat taková opatření, která by ohrozila rozpočtové cíle, hospodářské oživení nebo finanční stabilitu," napsal ministr.

Souhlas Spolkového sněmu je nutný pro uvolnění pomoci pro Řecko, řada německých poslanců se ale k dalším úvěrům staví zdrženlivě.

Kritika zaznívá především v konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, někteří její členové pochybují o tom, že Řecko někdy své závazky splatí. Podle deníku Die Welt se dá očekávat, že se nejméně dvě desítky konzervativních poslanců při hlasování vysloví proti dalšímu programu. Vzhledem k tomu, že pomoc Řecku podporují vládní socialisté (SPD) i opoziční Zelení, se však dá očekávat, že Spolkový sněm nakonec další pomoc Aténám schválí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist