Německá vláda odmítla žádost Atén o prodloužení finanční pomoci. Čtvrteční návrh Řecka podle německých ekonomických ministrů neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí na jednání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem. Předběžné stanovisko Berlína pro páteční jednání ministrů financí eurozóny navíc v textu dokumentu označilo návrh Řecka za "trojského koně", jehož cílem je fakticky se vyvázat z plnění podmínek dosavadního úvěrového programu.

Řecko ve čtvrtek oficiálním dopisem požádalo země eurozóny o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, které by nové vládě v Aténách poskytlo čas na jednání o dluhu. Návrh ale podle očekávání neobsahuje závazky uskutečňovat dohodnutá úsporná opatření a reformy.

"Dopis z Atén není nosným návrhem řešení," řekl mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Ve skutečnosti podle něj návrh Řecka usiluje o přechodné financování, aniž by Atény plnily požadavky programu pomoci. "Dopis neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí na euroskupině," řekl Jäger.

Spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel pak řekl, že návrh je nedostatečný. Dopis z Atén může být nanejvýš "začátkem jednání" a klíčové bude, jaké reformy bude nová vláda ochotna uskutečňovat, uvedl Gabriel.

Stávající program pomoci vyprší 28. února o půlnoci. Bez ní hrozí Řecku v čele s vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot. Případné prodloužení pomoci by musel do konce příštího týdne schválit i Německý spolkový sněm.

Řecko už nemá co ztratit, říká politolog

"Ten dopis z Řecka není vůbec jasný a otevírá ohromný prostor pro interpretace," uvádí se v návrhu německé pozice pro páteční jednání. Žádost Řecka podle něj neobsahuje žádný závazek ohledně plnění současného programu, a není tak v souladu s posledním stanoviskem euroskupiny.

"Je to spíše trojský kůň, jehož záměrem je získat překlenovací financování a v podstatě ukončit současný program," píše se podle Reuters v dokumentu. Německo se proto podle tohoto textu nedomnívá, že dopis z Atén je vhodným základem pro návrh společného prohlášení ministrů financí eurozóny.

Řecko by se podle německého dokumentu mělo jednoznačně zavázat, že jakékoli změny v dosavadní dohodě, kterou chce prodloužit, projedná s věřiteli a že hodlá program úspěšně dokončit. Atény musejí také jasně říci, že se zdrží jednostranných kroků, které odporují dohodě.

Žádost Řecka o prodloužení pomoci ale uvítal například finanční expert německých vládních sociálních demokratů (SPD) Lothar Binding. Listu Rheinische Post řekl, že je to signálem, že Atény jsou ochotny dodržet své závazky. "Na tomto základě může euroskupina opět uvažovat, jak Řecku uvolnit břemeno," řekl Binding. Návrh Řecka označila za pozitivní krok i Evropská komise a Paříž.

Obsahem žádosti se budou v pátek odpoledne zabývat ministři financí zemí eura. Země eurozóny přitom na Atény naléhají, aby jednoznačně přislíbily dodržování reformních a úsporných programů.

Řecko už nemá co ztratit, říká politolog