Maďarská ropná skupina MOL se ve čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty. Důvodem byly mimořádné náklady a prudký pokles cen ropy, který nevyrovnal ani silný výkon v divizi rafinace a prodeje. Čistá ztráta činila 68,6 miliardy forintů (6,2 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 5,2 miliardy forintů ve stejném období předchozího roku, uvedla v úterý  firma. MOL provozuje rafinerie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Těží také v Severním moři a v některých zemích, včetně Pákistánu, Iráku a Ruska.

Hrubý provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek stoupl

o 19 procent na 146 miliard forintů. Podíl na růstu měla hlavně divize rafinace a prodeje. Nízké ceny ropy podpořily rafinérské a petrochemické aktivity firmy a zvýšily ziskové marže. Hrubý provozní zisk divize rafinace a prodeje tak vzrostl na 72,9 miliardy forintů z předloňských 22,8 miliardy HUF.

Hrubý provozní zisk bez mimořádných položek v divizi průzkumu a těžby se však meziročně snížil o 26 procent na 65,6 miliardy HUF. Těžba divize stoupla na 103 500 barelů denně z 94 900 barelů ve třetím čtvrtletí, informovala agentura Reuters.

V Česku MOL provozuje sítě čerpacích stanic Pap Oil a Slovnaft. Loni firma koupila čerpací stanice Lukoil a Agip a celkem má v ČR více než 300 čerpacích stanic.