Britské bance HSBC loni klesl čistý zisk o 16 procent na 13,7 miliardy dolarů. Společnost, která je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě, vinu svalila mimo jiné na nepříznivý vliv pokut a urovnání.

Bankovní skupina výsledky celoročního hospodaření zveřejnila nedlouho poté, co novináři obvinili její švýcarskou skupinu, že pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa. Skupina v pondělí uvedla, že nedodržování pravidel ve své švýcarské bance hluboce lituje.

Zisk před zdaněním loni klesl na 18,7 miliardy dolarů z 22,6 miliardy dolarů před rokem. Zaostal tak za odhady ekonomů oslovených agenturou Reuters, kteří očekávali v průměru výsledek 21 miliard dolarů.

HSBC byla loni jednou z šesti bank, které dostaly pokutu za údajnou manipulaci na měnových trzích. Banka v této souvislosti americkým a britským úřadům v listopadu zaplatila 611 milionů dolarů. Úřady v těchto i dalších zemích přitom záležitost nadále zkoumají. HSBC, která měla na konci prosince v záloze 550 milionů dolarů na možné pokuty v pondělí uvedla, že si kvůli možným postihům dala stranou další stejně velké množství peněz.

Banka zároveň konstatovala, že skandál ohledně údajných tajných kont v její švýcarské větvi zvané HSBC Private Bank (Suisse) poškodil pověst celého bankovního domu.

"Spousta z nás si myslí, že dřívější počínání této (švýcarské) banky dělá ostudu (celé skupině) HSBC a poškozuje její pověst. Domnívám se, že ostuda by mohlo být odpovídající slovo," řekl podle agentury Reuters výkonný ředitel skupiny HSBC Stuart Gulliver. Připustil, že výsledky celé skupiny za loňský rok zklamaly. Náročné čtvrté čtvrtletí ale podle něj "zastřelo určitý pokrok, kterého se podařilo dosáhnout v předešlých třech kvartálech", uvedl v prohlášení.

Ve Švýcarsku si ukládal své odměny i výkonný ředitel HSBC

Do centra skandálu se o víkendu dostal i samotný šéf skupiny. Britský list The Guardian v neděli napsal, že Gulliver si ukryl pět milionů liber na účtu ve švýcarské divizi HSBC prostřednictvím jisté panamské společnosti. A přestože HSBC má nyní ústředí v Británii, Gulliver má prý sídlo k daňovým a právním účelům v Hongkongu. List nenaznačil, že by se Gulliver dopustil nějakého přečinu. Tvrzení ale podle pozorovatelů vyvolá další otázky ohledně činnosti banky v oblasti daňového poradenství.

HSBC uvedla, že Gulliver má ve Švýcarsku bankovní účet, který byl založen v roce 1998, když žil a pracoval v Hongkongu. Na účet měly chodit jeho odměny, řádně zdaněné v Hongkongu, přičemž otevřen byl "na jméno panamské společnosti kvůli zachování důvěrnosti" a neměl prý žádný jiný účel, napsala s odvoláním na vyjádření skupiny agentura AFP. Samotný Gulliver, který se do Británie vrátil před 12 lety, uvedl, že tento systém byl zaveden proto, aby byla zachována důvěrná povaha údajů o jeho odměnách.

Gulliver si loni v čele HSBC přišel na 7,6 milionu liber (283,4 milionu korun). Předloni činila jeho celková mzda 8,03 milionu liber. Na snížení se projevily nižší odměny, které loni dosáhly 3,4 milionu liber po částce 5,5 milionu v roce 2013.

Kazua SwissLeaks zasáhla i oblast médií. Gulliver připustil, že banka omezila svou inzerci v médiích, ve kterých se objevily "nepřátelsky" orientované články. Popřel ale, že by se banka jakkoli snažila média ovlivňovat. "Reklamu využíváme proto, abychom prodali více bankovních produktů. A nedává smysl umísťovat reklamu vedle nepřátelského zpravodajského pokrytí," prohlásil podle AFP.

Minulý týden rezignoval hlavní politický komentátor list The Daily Telegraph Peter Oborne kvůli tomu, že deník údajně cenzuroval informace o HSBC, která je jeho významným inzerentem, aby si prý zachoval přízeň banky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist