Maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air by chtěly získat primární emisí akcií na londýnské burze kolem 420 milionů eur (11,5 miliardy Kč), tedy téměř třikrát více, než původně plánovaly. Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj informovaný o přípravách emise. Zájem investorů o akcie největšího nízkonákladového přepravce ve střední a východní Evropě je podle něj velmi silný.

Šéf firmy József Varadi počátkem února oznámil, že největší nízkonákladový přepravce ve střední a východní Evropě Air obnovil plán vstupu na londýnskou burzu. Původní plán firmy byl prodat investorům kolem pětiny akcií a získat tím 150 milionů eur, později se plán emise zvýšil na 300 milionů eur.

Akcie Wizz Air se budou prodávat podle zdroje po 11,50 libry za kus, což je v horní polovině orientačního rozpětí 10,15–12,00 GBP. Firma by tím získala tržní hodnotu zhruba dvě miliardy eur, vypočítal Reuters.

Společnost plánovala uvedení svých akcií na londýnskou burzu LSE již loni, v červnu ale plán zrušila s odkazem na rozkolísaný akciový trh v sektoru letecké přepravy. Firma chce emisí získat přístup k levnému kapitálu a novými investicemi zlepšit svou pozici v souboji s největšími evropskými konkurenty - irskou Ryanair a britskou EasyJet.

Wizz Air loni přepravil 15,8 milionu cestujících, o 17 procent více než v předchozím roce. Letos chtějí aerolinky pokračovat v rozšiřování své flotily a sítě svých destinací. Na konci loňského roku Wizz Air létal na 355 trasách do 106 destinací ve 37 zemích, včetně České republiky. Společnost má celkem 54 letadel Airbus A320 a počet svých strojů chce do roku 2017 zvýšit na 85.

Wizz Air vznikl v roce 2003 a na trhu střední a východní Evropě má podíl zhruba 38 procent. Firma vydělává, zatímco tradiční lokální letecké společnosti v posledních letech bojují o přežití či zkrachovaly. Aerolinky mají celkem 18 provozních základen ve střední a východní Evropě, včetně Prahy a Brna. V červnu otevře v Košicích svou první základnu na Slovensku.