Americký prezident Barack Obama v úterý podle očekávání vetoval zákon o výstavbě ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu, který Kongres schválil před dvěma týdny. Projekt blokuje Obamova vláda už více než šest let, a jeho realizace se tak nyní opět odkládá. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell na Obamův krok odpověděl prohlášením, že Senát se pokusí prezidentovo veto přehlasovat nejpozději do 3. března.

Ropovodem Keystone XL má na Středozápad USA proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 000 barelů ropy denně. Jižní část Keystonu po území USA do rafinerií u Mexického zálivu se už staví. Projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst podporují vedle republikánů i někteří demokraté. Obama však už dříve slíbil, že jej bude vetovat, a učinil tak několik hodin poté, co návrh zákona dostal, uvedla agentura Reuters.

Obama zdržuje Keystone XL už léta pod tlakem vlivných ekologických lobbistů a části své strany. Opakovaně argumentuje tím, že ministerstvo zahraničí, které už k projektu vydalo několik kladných vyjádření, musí ještě posoudit, zda je stavba "v národním zájmu".

"Kongres se tímto zákonem pokouší obejít dlouhodobé a prověřené postupy, které určují, zda stavba a provozování přeshraničního ropovodu slouží národnímu zájmu," citovala agentura Reuters Obamovo prohlášení k vetu.

Senát, který od letoška ovládají republikáni, koncem ledna vůbec poprvé schválil výstavbu ropovodu, když návrh zákona podpořilo 62 senátorů ze 100, z toho devět demokratů. Na přehlasování prezidentova veta by ale tento počet nestačil. Sněmovna reprezentantů zákon schválila už desetkrát, v poslední verzi 12. února. Po drtivém vítězství republikánů v listopadových volbách do Kongresu je prosazení Keystonu hlavní prioritou této strany.

Obama bagatelizuje potenciál ropovodu pro tvorbu pracovních míst a pro ekonomiku, říká že "vytvoří sotva 2000 pracovních míst", a zdůrazňuje jeho údajný negativní vliv na globální klima. Podle listu The Wall Street Journal ale samo ministerstvo zahraničí v loňském posudku odhadlo, že projekt vytvoří přímo 10 000 míst a investice ve výši 3,5 miliardy dolarů (85 miliard Kč) podpoří přímo i nepřímo vznik dalších desítek tisíc příležitostí.

Proti vlivům na klima zastánci projektu, včetně činitelů kanadské vlády, namítají, že Kanada bude do USA ropu vyvážet stejně. Ropovod jako relativně bezpečný prostředek přepravy přitom eliminuje vysoká rizika železniční přepravy, při níž jsou úniky ropy mnohem častější a bývají navíc spojena s neštěstími.

Obama použil své právo veta za šest let dnes teprve potřetí. Podle komentátora Freda Barnese z Weekly Standard ale od počátku tohoto roku pohrozil vetovat již 13 avizovaných opatření Kongresu. Kdyby to splnil, vetoval by za své dva poslední roky ve funkci více zákonů, než to udělali ve stejném období dva předešlí prezidenti Bill Clinton a George Bush.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist